آشپزی, دستور پخت

طرز تهیه پیتزا؛ آموزش کامل و جامع پخت پیتزا از اول تا آخر

طرز تهیه پیتزا؛ آموزش کامل و جامع پخت پیتزا از اول تا آخر

پیتزا خوشمزه و سیر کننده است و نسبتاً آسان تهیه می‌شود. به علاوه، شما می‌توانید این خوراکی لذیذ را درست در خانه خود درست کنید! خمیر، سس و مواد را جداگانه آماده کنید. پس از آماده شدن هر کدام از این عناصر، آنها را با هم ترکیب کنید و پیتزا را با دمای بالا بپزید تا ترد و خوشمزه شود. برای آشنایی با انواع پیتزا کلیک کنید.

 

مواد لازم در تهیه پیتزا

خمیر پیتزا

برای دو پیتزای 10 تا 12 اینچی (25.4 تا 30.5 سانتی متری) کافی است.

1-1/2 فنجان (375 میلی لیتر) آب گرم

1 بسته یا 2-1/4 قاشق چایخوری (11.25 میلی لیتر) مخمر خشک فعال

3-1/2 فنجان (875 میلی لیتر) آرد نان

2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) روغن زیتون

2 قاشق چایخوری (10 میلی لیتر) نمک

1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) شکر

 

سس پیتزا

2 فنجان (500 میلی لیتر) سس درست می‌کند

1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) روغن زیتون

2 قاشق غذاخوری (10 میلی لیتر) سیر خرد شده

1/4 فنجان (60 میلی لیتر) پیاز شیرین خرد شده

1/2 قاشق چایخوری (2.5 میلی لیتر) پونه کوهی خشک

1/2 قاشق چایخوری (2.5 میلی لیتر) ریحان خشک

1 پوند (450 گرم) گوجه فرنگی تازه خرد شده یا 14.5 اونس (430 میلی لیتر) قوطی گوجه فرنگی خرد شده، زهکشی نشده

1/2 قاشق چایخوری (2.5 میلی لیتر) شکر

1/4 قاشق چایخوری (1.25 میلی لیتر) نمک

1/4 قاشق چایخوری (1.25 میلی لیتر) فلفل سیاه آسیاب شده

 

تاپینگ پیتزا

برای 1 یا 2 پیتزا کافی است

8 اونس (225 گرم) پنیر موزارلا

چوب پپرونی 4 اینچی (10 سانتی متری).

سوسیس فله 4 اونس (110 گرم).

1/2 پیاز کوچک، تقریباً خرد شده

1 فلفل دلمه ای شیرین، تقریباً خرد شده

روغن زیتون

1/4 فنجان (60 میلی لیتر) ریحان تازه

 

مواد لازم جهت اسمبل پیتزا

1 تا 2 قاشق غذاخوری (15 تا 30 میلی لیتر) روغن زیتون

1/4 فنجان (60 میلی لیتر) آرد ذرت

آموزش کامل و جامع پخت پیتزا از اول تا آخر

آموزش کامل و جامع پخت پیتزا از اول تا آخر

 

قسمت اول: آماده کردن خمیر پیتزا

۱

تهیه پیتزا را از اینجا شروع می‌کنیم. آب، مخمر، نمک و شکر را با هم مخلوط کنید. هر چهار ماده را در یک کاسه کوچک بریزید و به آرامی هم بزنید تا مخلوط شوند.

در حالت ایدئال، آب باید «دمای خون» یا بین 96 تا 98.6 درجه فارنهایت (35.5 تا 37 درجه سانتیگراد) باشد.

اجازه دهید مخلوط به مدت 5 دقیقه بماند یا تا زمانی که مخمر کاملاً حل شود و شروع به کف کند.

 

۲

با آرد یک چاه درست کنید. آرد را روی یک سطح کار تمیز و محکم بریزید و آن را به شکل یک تپه درآورید. از دستان خود برای تغییر شکل این تپه به یک چاه عمیق با دیوارهای بلند استفاده کنید.

برای این دستور، خمیر را با دست ورز می‌دهید. اما اگر قصد استفاده از همزن را دارید، می‌توانید آرد را به جای میز یا پیشخوان در کاسه همزن قرار دهید.

 

۳

آب و آرد را کم کم با هم مخلوط کنید. یک سوم مخلوط آب را اضافه کنید. با استفاده از چنگال مقداری از آرد دیواره چاه را با احتیاط وارد این گودال کنید، اما اجازه ندهید که چاه فرو بریزد.

پس از مخلوط کردن آب با آرد، این مرحله را با یک سوم دیگر آب و سپس یک سوم باقی مانده را تکرار کنید.

پس از اتمام باید خمیر بسیار چسبناکی تشکیل شود.

 

۴

ده دقیقه ورز دهید. دست‌ها را با آرد پاشیده سپس خمیر را با دست به مدت 10 دقیقه ورز دهید. فقط زمانی متوقف کنید که خمیر سفت و منسجم شود.

اگر ترجیح می‌دهید خمیر را با استفاده از همزن ورز دهید، آن را با قلاب خمیر قرار دهید و خمیر را به مدت 10 دقیقه روی سطح کم تا متوسط ​​قرار دهید.

 

۵

خمیر را در یک کاسه روغنی قرار دهید. روغن زیتون را کف و کناره‌های یک کاسه بزرگ همزن بمالید. خمیر را داخل آن قرار دهید سپس آن را چند بار بچرخانید تا سطح خمیر با روغن آغشته شود.

 

۶

اجازه دهید خمیر بلند شود. روی کاسه را با پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید به مدت 60 دقیقه در جای گرم بماند یا تا زمانی که حجم خمیر دو برابر شود.

در حالت ایدئال، دمای هوا باید بین 75 تا 85 درجه فارنهایت (24 تا 29 درجه سانتیگراد) باشد.

اگر جای کافی گرم ندارید، فر را با دمای 150 درجه فارنهایت (65 درجه سانتیگراد) گرم کنید. فر از قبل گرم شده را خاموش کنید و چند دقیقه زمان دهید تا کمی خنک شود، سپس اجازه دهید کاسه خمیر داخل آن ور بیاید.

 

۷

خمیر را تقسیم کنید. خمیر ور آمده را به دو قسمت تقسیم کنید. هر نیمه را به شکل یک توپ بغلتانید.

گلوله‌های خمیر را با فاصله 1 اینچ (2.5 سانتی متر) روی سطح کمی آرد پاشی شده قرار دهید. هنگامی که به اندازه کافی بزرگ شوند تا لمس شوند، آماده استفاده یا ذخیره خواهند بود .

اگر می‌خواهید یک یا هر دو دور را برای زمان دیگری ذخیره کنید، می‌توانید خمیر را در یک ظرف دربسته قرار دهید و تا دو هفته در فریزر بگذارید. خمیر منجمد را قبل از کار با آن کاملاً در دمای اتاق ذوب کنید.

تهیه پیتزا

تهیه پیتزا

 

قسمت دوم: تهیه سس پیتزا

۱

 در مرحله دوم تهیه پیتزا، گوجه فرنگی‌ها را خرد کنید. گوجه فرنگی‌های خرد شده را در یک کاسه متوسط ​​بریزید و با پشت چنگال آنها را خرد کنید.

اگر مشکلی برای کثیف شدن دست هایتان ندارید، می‌توانید به جای استفاده از چنگال، گوجه فرنگی‌ها را با دست خرد کنید. انجام این کار در واقع کنترل فرآیند را آسان‌تر می‌کند.

گوجه‌ها را بعد از له کردن کنار بگذارید.

 

۲

روغن را گرم کنید. روغن را در یک قابلمه سنگین 2 لیتری (2 لیتری) بریزید. ماهیتابه را روی حرارت متوسط ​​رو به بالا روی اجاق قرار دهید.

حداقل 30 تا 60 ثانیه به روغن زمان دهید تا گرم شود. باید بتوانید تابه را بچرخانید و وقتی به اندازه کافی گرم شد کف آن را به راحتی با روغن بپوشانید.

 

۳

پیاز را بپزید. پیاز چرخ شده را به روغن داغ اضافه کنید و مرتباً هم بزنید، چند دقیقه یا تا زمانی که پیاز کمی شفاف شود، تفت دهید.

 

۴

سیر را بپزید. سیر خرد شده را به روغن و پیاز اضافه کنید. یک دقیقه دیگر یا تا زمانی که رنگ سیر طلایی به نظر برسد، مرتباً هم بزنید.

در این مرحله به محتویات قابلمه دقت کنید. اگر سیر ریز شده را بدون مراقبت رها کنید، می‌تواند به سرعت بسوزد.

 

۵

مواد باقی مانده را اضافه کنید. گوجه فرنگی‌های آماده، پونه کوهی، ریحان، شکر، نمک و فلفل را به قابلمه اضافه کنید.

اجازه دهید مخلوط با حرارت متوسط ​​رو به بالا بپزد و مرتباً هم بزنید تا به آرامی شروع به جوشیدن کند.

 

۶

حداقل 30 دقیقه بجوشانید. حرارت را کم کنید و اجازه دهید سس بدون درپوش حداقل 30 دقیقه بجوشد.

می توانید سس را تا 90 دقیقه بجوشانید. سسی که برای مدت طولانی‌تری بجوشد غلیظ تر و خوش طعم تر خواهد بود.

 

۷

بگذارید خنک شود. سس تمام شده را از روی حرارت بردارید و بگذارید تا دمای اتاق خنک شود.

اگر می‌خواهید قسمتی از سس یا تمام سس را برای بعد نگه دارید، می‌توانید سس خنک شده را در ظرف در بسته بریزید و تا یک هفته در یخچال قرار دهید. اگر منجمد شود، سس می‌تواند تا دو ماه دوام بیاورد.

 

۸

در صورت لزوم، سس را مخلوط کنید. اگر سس خیلی کلفت یا غلیظ به نظر می‌رسد، از مخلوط کن غوطه‌ور استفاده کنید تا آن را پوره کنید تا به قوام مناسبی برسد.

بعد از اینکه سس را پوره کردید باید آماده استفاده باشد.

 

قسمت سوم: آماده کردن تاپینگ پیتزا

۱

به عنوان مرحله سوم تهیه پیتزا، پنیر را خرد کنید. پنیر موزارلا را به تکه‌های ضخیم خرد کنید. پنیر رنده شده را در ظرفی بریزید و کنار بگذارید.

برای تجربه‌ای حتی شیرین‌تر، مقدار پنیر را دو برابر کنید و آن را به قطعات 1/4 اینچی (6 میلی متری) برش دهید.

می‌توانید با استفاده از پنیر از قبل خرد شده در زمان صرفه جویی کنید یا با مخلوط کردن انواع پنیر طعم آن را تغییر دهید.

 

۲

پپرونی را برش بزنید. از یک چاقوی تیز برای برش فلفلی استفاده کنید. ضخامت برش‌ها باید بین 1/8 اینچ و 1/4 اینچ (3 میلی متر و 6 میلی متر) باشد.

در صورت تمایل، می‌توانید فلفل را به جای برش دادن به مکعب‌های کوچک خرد کنید.

اگر نمی‌خواهید پپرونی را اضافه کنید، می‌توانید آن را حذف کنید.

 

۳

سوسیس را بپزید و خرد کنید. سوسیس فله را در یک تابه روی حرارت متوسط ​​قرار دهید. با کاردک آن را به قطعات خرد کنید و به مدت 10 دقیقه یا تا زمانی که سوسیس کاملاً قهوه ای شود، بپزید و مرتب هم بزنید.

سوسیس فقط اختیاری است. می‌توانید آن را نادیده بگیرید یا گوشت‌های دیگری را نیز به پیتزا اضافه کنید. برخی از گوشت ها، مانند بیکن، باید زودتر پخته و خرد شوند. بقیه، مانند ژامبون، فقط باید برش داده شوند.

 

۴

سبزیجات را در روغن تفت دهید. یک قابلمه کوچک و کف سنگین را با 2 تا 3 اینچ (5 تا 7.6 سانتی متر) روغن زیتون پر کنید. روغن را گرم کنید و پیاز و فلفل را به مدت 5 دقیقه یا تا زمانی که نرم شوند تفت دهید.

در حالی که این دستور فقط پیاز و فلفل را فهرست می‌کند، می‌توانید از سبزیجات دیگر نیز استفاده کنید. سرخ کردن سبزیجات در روغن، طعم آنها را غنی تر می‌کند.

قبل از اضافه کردن سبزیجات، اجازه دهید روغن به آرامی تا 190 درجه فارنهایت (90 درجه سانتیگراد) گرم شود. اگر روغن بخار کند یا بخار کند، خیلی داغ است. سبزیجات را در این روغن داغ بریزید تا نرم شوند، سپس آنها را با یک قاشق سوراخ شده ماهی بگیرید و روی دستمال کاغذی تمیز آبکش کنید.

 

۵

ریحان را پاره کنید. ریحان را با دستان خود به صورت نوارهای کوچک درآورید.

از چاقو استفاده نکنید. خرد کردن ریحان تازه می‌تواند باعث کبودی آن شود.

شما همچنین می‌توانید با گیاهان تازه دیگر مانند پونه کوهی و جعفری آزمایش کنید.

اسمبل پیتزا و پخت آن

اسمبل پیتزا و پخت آن

 

قسمت چهارم: اسمبل پیتزا و پخت آن

۱

حالا به مرحله نهایی تهیه پیتزا رسیده‌ایم. فر را با دمای 450 درجه فارنهایت (230 درجه سانتیگراد) گرم کنید. اجازه دهید فر حداقل 30 دقیقه یا حداکثر 60 دقیقه از قبل گرم شود.

در همین حال، یک سنگ پیتزا یا ورقه پخت گرد تهیه کنید و آن را با یک لایه ریز و یکنواخت آرد ذرت یا آرد بپوشانید. برای آشنایی بیشتر با استفاده از سنگ پیتزا کلیک کنید.

 

۲

خمیر را صاف کرده و فرم دهید. سطح کار خود را با آرد پاشی روی آن آماده کنید و مقداری آرد اضافی را در نزدیکی خود نگه دارید. یک گلوله گرد خمیر را روی سطح قرار دهید و به آرامی آن را به صورت دایره ای صاف بکشید. از دستان خود برای فشار دادن لبه‌ها استفاده کنید.

در صورت لزوم، از یک وردنه کمی آرد پاشی شده استفاده کنید تا خمیر را به ضخامت 1/4 اینچ (6 میلی متر) یا کمتر صاف کنید.

روش دیگر، خمیر را تا حد امکان روی سطح کار پخش کنید، سپس آن را با دقت بردارید. هر دو مشت را زیر آن قرار دهید و به تدریج خمیر را با حرکات دایره ای بیشتر دراز کنید.

توجه داشته باشید که اگر در حین باز کردن خمیر جمع شد، قبل از ادامه دادن به آن اجازه دهید 5 دقیقه استراحت کند. برای آشنایی با نحوه نگهداری خمیر پیتزا کلیک کنید.

 

۳

خمیر را به سنگ پیتزا منتقل کنید. خمیر را با دقت بالا آورده و روی سنگ پیتزا یا ورقه پخت آماده شده قرار دهید. از انگشتان خود برای تغییر شکل آن در صورت نیاز استفاده کنید.

 

۴

روغن زیتون را روی پوسته بمالید. از یک برس شیرینی‌پزی استفاده کنید تا سطح و کناره‌های خمیر را کمی با روغن زیتون بپوشانید. از روغن کافی برای پوشش سبک استفاده کنید. پوسته را خیس نکنید.

روغن باید به پوسته کمک کند تا حتی پس از اضافه کردن مواد، ترد بماند.

 

۵

سس را روی خمیر پخش کنید. 1/4 فنجان (60 میلی لیتر) سس پیتزا را روی وسط خمیر بریزید. از پشت ملاقه برای پخش سس به لبه‌ها استفاده کنید.

در حالت ایدئال، باید 1/2 اینچ (1.25 سانتی متر) بین لبه سس و لبه خمیر پیتزا بگذارید. با گذاشتن فضای کمی، باید از حباب زدن سس روی لبه پیتزا و ایجاد آشفتگی جلوگیری کرد.

 

۶

تاپینگ‌های خود را اضافه کنید. پنیر خود را روی سس بمالید و سپس گوشت‌ها و سبزیجات آماده شده را بمالید. با پاشیدن پیتزا با سبزی خرد شده به پایان برسانید.

همچنان 1/2 اینچ (1.25 سانتی متر) از لبه پوسته بیرونی را باز بگذارید.

تاپینگ‌ها را کم اضافه کنید. اگر مقدار زیادی اضافه کنید، به جای اینکه اجازه دهید طعم‌ها مکمل یکدیگر باشند، در معرض خطر غرق شدن طعم‌ها قرار می‌گیرید.

 

۷

پیتزا را بپزید. پیتزا را در فر قرار دهید و آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه یا تا زمانی که پنیر طلایی و پوسته آن طلایی-قهوه ای به نظر برسد، بپزید.

برای اطمینان از قهوه‌ای شدن یکنواخت پیتزا را بعد از 5 تا 7 دقیقه اول بچرخانید.

 

۸

برش بزنید و سرو کنید. پیتزا را از فر خارج کنید و بگذارید چند دقیقه خنک شود. وقتی به اندازه کافی خنک شد، آن را در قسمت‌های سرو برش دهید و لذت ببرید.

منبع: تیم محتوای آی خونه دار

از محصولات ما دیدن نمایید

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من