خانه‌داری, روش و ترفند

طرز تهیه آبلیمو؛ آموزش دو روش عالی برای گرفتن آب لیمو و شربت لیمو

طرز تهیه آبلیمو؛ آموزش دو روش عالی برای گرفتن آب لیمو و شربت لیمو

آب لیمو برای ذخیره سازی برای پخت و پز، تمیز کردن یا حتی نوشیدن ارزشمند است. می‌توان آن را برای درمان سرفه و گلودرد مصرف کرد یا با لیموناد مخلوط کرد. بهترین بخش این آب میوه همه کاره این است که یک شیشه تازه از آن، به راحتی در خانه با مقداری لیموی رسیده درست می‌شود. برای گرفتن آبمیوه ساده، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لیموها را باز کرده و خشک کنید. آبمیوه تازه خیلی دوام نمی آورد، اما می‌توانید آن را با شکر آب پز مخلوط کنید تا شربتی درست کنید که به راحتی قابل نگهداری و استفاده برای پخت و پز باشد. وقتی چیزی را که خلق کرده‌اید مزه کردید، دیگر نیازی به خرید آب لیمو از فروشگاه نخواهید داشت. برای آشنایی با طرز تهیه آب لیمو با ما همراه باشید.

 

عناصر

تهیه آب لیمو

6 عدد لیمو

6 قاشق چایخوری (24 گرم) شکر (اختیاری)

6 فنجان (1.4 لیتر) آب (اختیاری)

 

ایجاد شربت لیمو قابل نگهداری

6 عدد لیمو

1 قاشق غذاخوری پوست لیمو

5 فنجان (1.2 لیتر) آب

2 فنجان (400 گرم) شکر

گرفتن آب لیمو

گرفتن آب لیمو

 

روش اول: گرفتن آب لیمو

۱

در ابتدای تهیه آب لیمو، لیموها را با چاقوی تیز از طول نصف کنید. بیشتر مردم عرض یک لیمو را برش می‌زنند. به جای انجام این کار، یک برش عمودی در مرکز هر لیمو ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود که نیمه‌های لیمو راحت‌تر فشرده شوند و به شما این امکان را می‌دهد که کمی آب بیشتری از آنها بگیرید.

 

۲

اگر این کار را با دست انجام می‌دهید، آب آن را داخل یک کاسه بریزید. کاسه را روی یک میز قرار دهید و نیم‌های لیمو را یکی یکی داخل آن آب بگیرید. بیشتر آب میوه پس از فشار ملایم سرازیر می‌شود. پس از توقف جریان آب، فشار بیشتری را اعمال کنید تا قطرات باقیمانده از بین برود. کار را با زدن قسمت بریده شده لیمو با چنگال و چرخاندن آن تمام کنید تا آب باقیمانده از آن خارج شود.

در حالی که هر نصف لیمو را فشار می‌دهید، با نگه داشتن یک صافی روی کاسه، دانه‌ها را فیلتر کنید. در غیر این صورت، باید دانه‌ها و تکه‌های پالپ را که در کاسه می‌ریزند، جدا کنید.

 

۳

به عنوان جایگزین در تهیه آب لیمو، لیمو را در یک پرس مرکبات خرد کنید. لیمو را طوری قرار دهید که قسمت برش خورده به سمت پایین باشد. دسته‌ها را به هم فشار دهید تا آب آن له شود. اگر آبمیوه گیری گرد دارید، انتهای بریده شده لیمو را روی سنبله پلاستیکی در مرکز فشار دهید. لیمو را در حالی که آن را به سمت پایین فشار می‌دهید به جلو و عقب بچرخانید.

دستگاه پرس مرکبات، ساده‌ترین نوع آبمیوه گیری است. پرس چرخان می‌تواند منجر به ایجاد مغز در آب میوه شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید آن را بردارید، آن را روی یک صافی فیلتر کنید.

آبمیوه گیری برقی

آبمیوه گیری برقی

 

۴

اگر برای تفاله آن مشکلی ندارید، لیمو را در آبمیوه گیری برقی بریزید. آبمیوه گیری‌های برقی مشابه نمونه‌های دستی میخ دار هستند. انتهای بریده شده لیمو را روی سنبله در مرکز فشار دهید، سپس آبمیوه گیری را روشن کنید. سنبله می‌چرخد ​​تا هر چه بیشتر آب میوه بگیرد.

اگر نیاز به جدا کردن دانه‌ها دارید، می‌توانید آب میوه را از صافی بریزید.

برخی از مخلوط کن‌ها و میکسرهای پایه دارای اتصالات آبمیوه گیری هستند. برای یک راه سریع برای ایجاد آب لیمو، پیوست را به دستگاه خود وصل کنید!

 

۵

پس از تهیه آب لیمو، اگر خیلی مزه ترش داشت، آب یا شکر را با آب مخلوط کنید. زمانی که آبکشی تمام شد، آب آن تمام می‌شود، به خصوص اگر از لیموهای بزرگ و آبدار استفاده کرده باشید که خیلی اسیدی نیستند. آب میوه را بچشید تا ببینید آیا آن طور که می‌خواهید است یا خیر. اگر خیلی قوی به نظر می‌رسد، برای هر لیموی که استفاده می‌کنید، حدود یک قاشق چای خوری (4 گرم) شکر را با آن مخلوط کنید. همچنین می‌توانید به ازای هر لیمو تا یک فنجان (240 میلی لیتر) آب اضافه کنید تا آب آن رقیق شود.

شکر و آب نوشیدن یا طبخ آبمیوه را بسیار راحت‌تر می‌کند؛ به خصوص اگر طعم آن بسیار ترش یا اسیدی باشد. به خاطر داشته باشید که آبدارترین گونه‌ها، طعم شیرین و منحصربه‌فردی دارند که اگر بخواهید از آب میوه برای طعم دادن به غذا استفاده کنید، ممکن است از بین برود.

برای جلوگیری از تغییر بیش از حد طعم آب میوه، شکر یا آب را به مقدار کم اضافه کنید. هر بار آب میوه را بچشید.

 

۶

بعد از تهیه آب لیمو، آب میوه را تا سه روز در یخچال نگهداری کنید. آب میوه را در ظرفی با برچسب تاریخ امروز بریزید. بعد از آن تلخ می‌شود؛ بنابراین اگر قصد ندارید فوراً از آن استفاده کنید، آن را فریز کنید. آبمیوه پس از انجماد تا چهار ماه کیفیت خود را حفظ می‌کند.

آب لیمو فاسد نمی‌شود. نوشیدن آن پس از 3 روز ماندن در یخچال بی‌خطر است، اما طعم چندان خوبی نخواهد داشت. همچنین در فریزر به طور نامحدود دوام می‌آورد اما به مرور زمان کیفیت خود را از دست می‌دهد.

برای آب کردن یخ، اجازه دهید تا یک ساعت در دمای اتاق بماند. همچنین می‌توانید آن را در مایکروویو با دمای پایین گرم کنید.

تهیه شربت لیمو قابل نگهداری

تهیه شربت لیمو قابل نگهداری

 

روش دوم: تهیه شربت لیمو قابل نگهداری

۱

۶ عدد لیمو را در یک لیوان یا کاسه کوچک آب کنید. منجمد کنید، سپس در مایکروویو قرار دهید و لیموها را در اطراف بغلتانید تا مقدار بیشتری آب آن آزاد شود. بعد از نصف کردن لیموها از طول، تا جایی که می‌توانید آب آن را بگیرید. از یک چنگال یا یک آب میوه گیری مرکبات استفاده کنید تا بیشتر از هر لیمو استفاده کنید. در نهایت حدود یک و نیم فنجان (410 میلی لیتر) آب میوه تازه خواهید داشت.

اگر به آب بیشتری نیاز دارید، لیموهای اضافی را برش دهید. هر لیمو به شما 1/4 تا 1/3 فنجان ( 59 تا 79 میلی لیتر) آب می‌دهد.

 

۲

یک پوست لیموی تازه را رنده کنید تا به قابلمه اجاق گاز اضافه کنید. به حدود یک قاشق غذاخوری (6 گرم) پوست لیمو نیاز دارید. با مالیدن پوست یکی از نیمه‌های لیمو روی یک رنده، میکروپلن یا ابزار دیگر، درست کردن آن آسان است. آن را جدا از آب لیمو نگه دارید. آن را در قابلمه‌ای قرار دهید که قابل استفاده روی اجاق گاز باشد.

پوست آن پوست لیمو است. مراقب باشید از اضافه کردن مغز سفید زیر آن خودداری کنید. مغز آن تلخ است و می‌تواند بر طعم آب میوه تاثیر بگذارد.

 

۳

آب و شکر را با پوست لیمو ترکیب کنید. حدود یک فنجان (0.24 لیتر) آب را با پوست لیمو داخل قابلمه اجاق گاز بریزید. سپس، دو فنجان (400 گرم) شکر را مخلوط کنید. اگر دوست دارید آب لیمو شیرین‌تر باشد، 1/4 فنجان (50 گرم) شکر اضافه کنید.

 

۴

قابلمه را روی حرارت متوسط ​​گرم کنید تا آب شروع به جوشیدن کند. اجاق گاز را روشن کنید و صبر کنید تا آب گرم شود. وقتی شروع به جوشیدن می‌کند، به حدود 185 درجه فارنهایت (85 درجه سانتیگراد) می‌رسد. همچنین شروع به بخار شدن می‌کند و هر ثانیه حباب‌ها را آزاد می‌کند.

اگر نمی‌خواهید آب لیمو را از قبل آب بگیرید، از زمان صرف شده برای گرم شدن آب استفاده کنید. فقط حواستان به قابلمه باشد تا نجوشد!

تهیه آبلیمو

تهیه آبلیمو

 

۵

آب را به مدت 4 دقیقه بپزید و هم بزنید تا شکر حل شود. یک قاشق یا کاردک بگیرید و به آرامی آب را به اطراف بچرخانید. مراقب باشید تا شکر در آب ناپدید شود. وقتی دیگر شکر را نمی بینید، قابلمه را کنار بگذارید.

به یاد داشته باشید که پس از خاموش کردن قابلمه از روی حرارت، شعله اجاق گاز را خاموش کنید.

این مخلوط یک شربت با طعم لیمو تشکیل می‌دهد که می‌توانید از آن برای طعم دادن به نوشیدنی‌ها یا فریز کردن برای تهیه لیموناد استفاده کنید.

 

۶

آب لیمو را داخل قابلمه بریزید. آب لیموی تازه را اضافه کنید و مایع را در اطراف هم بزنید تا ترکیب شود. مطمئن شوید که خوب مخلوط شده است، سپس بعد از سرد شدن آن را تست کنید. شربت لیمو شما آماده است! اگر می‌خواهید لیموناد درست کنید، چهار فنجان (0.95 لیتر) آب ولرم را نیز مخلوط کنید.

اگر قصد دارید مدتی دیگر از شربت استفاده کنید، آن را در یک شیشه کنسرو استریل نگهداری کنید.

 

۷

شیره را داخل یخچال یا فریزر بگذارید تا سرد شود. اگر نمی‌خواهید فوراً از آن استفاده کنید، آب میوه را در ظرفی با برچسب تاریخ امروز قرار دهید. حدود سه روز در یخچال باقی می‌ماند قبل از اینکه طعم خود را از دست بدهد. برای یک روش ذخیره سازی جایگزین، آن را تا 4 ماه منجمد کنید.

این نوع آب میوه در اصل لیموناد با شربت خانگی است. برای نوشیدن بهتر از آشپزی است.

 

۸

آب آن را بعد از سرد شدن بنوشید یا از آن استفاده کنید. پس از مخلوط کردن با آب اضافی، می‌توانید در عرض 30 دقیقه از آب میوه به عنوان یک نوشیدنی گوارا لذت ببرید. برای شربت لیمو تازه از روی اجاق گاز، به محض اینکه به آن برای دستور پخت نیاز داشتید از آن استفاده کنید. می‌توان آن را روی کیک ریخت، به ماهی سرخ شده اضافه کرد، یا مثلاً با اسموتی‌ها و نوشیدنی‌های دیگر مخلوط کرد.

آب لیمو اغلب برای مرین کردن ماهی یا گوشت استفاده می‌شود. اسید باعث جذب طعم بیشتر غذا می‌شود.

انتخاب و نگهداری لیمو

انتخاب و نگهداری لیمو

 

سوم: انتخاب و نگهداری لیمو

۱

برای تهیه آب لیمو، انواع لیموهای سنگین را انتخاب کنید تا آب بیشتری از آنها بگیرید. این گونه‌ها همگی کوچکتر از لیموهای معمولی خواربار فروشی هستند اما نسبت به اندازه‌شان سنگین هستند. برای تست وزن لیموها را بردارید. سنگین ترین‌ها را برای آبمیوه کنار بگذارید.

 

2

لیموهایی را انتخاب کنید که نرم و لطیف هستند اما نرم نیستند. لیموها را نگه دارید و به آرامی بین انگشتان خود فشار دهید. لیموهای نرم از قبل آب زیادی دارند و به محض اینکه به خانه رسیدید برای استفاده آماده می‌شوند. لیموها نیز باید پوست صاف با رنگ زرد تیره داشته باشند.

لیموهایی که حالت لطیفی دارند قبلاً فاسد شده‌اند و باید از مصرف آن اجتناب کرد. همچنین از لیموهایی که سفت هستند یا چروکیده به نظر می‌رسند، خودداری کنید.

لیموهایی با پوست روشن یا سبز معمولا اسیدی‌تر هستند. در صورت تمایل می‌توانید از آنها استفاده کنید، اما لیموهای رسیده معمولاً برای آبمیوه بهتر است.

 

۳

لیموها را تا زمانی که آماده آبگیری آنها شوید، فریز کنید. لیموها را در یک کیسه پلاستیکی قابل بسته قرار دهید. قبل از بستن و نگهداری کیسه تا جایی که می‌توانید هوا را از آن خارج کنید. لیموها بعد از اینکه مدتی در فریزر سپری می‌شوند، به راحتی فشرده می‌شوند. همچنین یک راه خوب برای ذخیره مقداری از لیموهای آبدار است؛ برای استفاده در هر زمان که به آنها در طول سال نیاز داشتید.

لیمو در فریزر فاسد نمی‌شود. در عوض با گذشت زمان خشک می‌شوند. برای کیفیت مطلوب، ظرف سه ماه از آنها استفاده کنید.

 

۴

لیموها را با مایکروویو برای حدود 30 ثانیه آب کنید. وقتی برای استفاده از لیموهای یخ زده آماده شدید، آنها را از کیسه خارج کرده و در مایکروویو قرار دهید. آنها را با درجه کم حرارت دهید تا به دمای محیط برسند. قبل از اقدام به آبگیری، اطمینان حاصل کنید که آنها در لمس نرم هستند.

همچنین می‌توانید لیموها را در یک کاسه آب گرم قرار دهید تا زمانی که در لمس نرم شوند.

 

۵

لیموها را فشار داده و روی تخته برش بغلتانید تا آب بیشتری آزاد شود. لیموها را روی یک سطح صاف قرار دهید، سپس با فشار محکمی روی آنها فشار دهید. آن‌ها را طوری حرکت دهید که انگار یک وردنه را فشار می‌دهید یا خمیر را ورز می‌دهید. هر لیمو را به مدت یک یا دو دقیقه بغلتانید تا کاملاً نرم و انعطاف پذیر شود. این بدان معناست که غشاهای داخل لیمو شکسته و آب آن آزاد شده است.

برای جلوگیری از ریختن آب لیمو روی تخته برش، آن را با یک حوله کاغذی بپوشانید یا به جای آن لیموها را روی یک میز درپوش بغلتانید.

اگر نمی‌خواهید لیموها را حلقه حلقه کنید، می‌توانید چند بار با چاقوی تیز آن‌ها را سوراخ کنید یا پوست آن‌ها را بگیرید. با این حال، این گزینه‌ها بسیار آشفته‌تر از استفاده از آنها هستند.

اگر آبمیوه‌گیری مرکبات دارید، می‌توانید از چرخاندن لیمو خودداری کنید. آبمیوه‌گیری‌ها به اندازه‌ای کارآمد هستند که بدون کمک اضافی، تمام آب‌میوه را از بین ببرند!

منبع: تیم محتوای آی خونه دار

از محصولات ما دیدن نمایید

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من