کودکان, موفقیت شغلی و تحصیلی

چگونه در روز اول مدرسه تاثیر خوبی بگذاریم؟ راهنمایی برای اول مهر

چگونه در روز اول مدرسه تاثیر خوبی بگذاریم؟ راهنمایی برای اول مهر

چه معلمی باشید که قرار است کلاس جدید خود را ملاقات کنید؛ و چه دانش آموزی که یک سال تحصیلی جدید را شروع می‌کند؛ راه‌های ساده زیادی وجود دارد که می‌توانید تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشید. به عنوان یک معلم، مهم است که قوانین و انتظارات را برای کلاس خود در روز اول مدرسه تنظیم کنید. و همچنین به دانش آموزان اجازه دهید شما و یکدیگر را بشناسند. اگر دانش آموز هستید؛ سعی کنید دوستانه رفتار کنید. دوستان جدیدی پیدا کنید. و به معلمان خود نشان دهید که برای سال تحصیلی آماده هستید. بخش‌های اول و دوم برای معلمان، و بخش سوم برای دانش‌آموزان است.

 

ایجاد محیطی دلپذیر

۱. حرفه‌ای و در عین حال راحت لباس بپوشید. دانش‌آموزان، تنها کسانی نیستند که می‌توانند لباس‌های دوران مدرسه را انتخاب کنند. شما می‌خواهید لباس روز اولتان، شخصیت شما را نشان دهد. و در عین حال حرفه‌ای و با اعتماد به نفس به نظر برسید. لباسی را انتخاب کنید که در آن راحت هستید؛ مانند یک لباس تابستانی با یک ژاکت روی آن؛ یا شلوار کتان و یک پیراهن زیبا. کفش‌های راحتی بپوشید که پایتان در آن نفس بکشند؛ به خصوص اگر هوا هنوز گرم است. در صورت لزوم، از کد لباس مدرسه برای معلمان پیروی کنید.

۲. کلاس خود را طوری طراحی کنید که روشن و شاد باشد. شما می‌خواهید وقتی دانش آموزانتان از در عبور می‌کنند، کلاس درس را ببینند. و در مورد یادگیری احساس هیجان کنند. سعی کنید با آویزان کردن پوسترهای رنگارنگ روی دیوار یا اضافه کردن 1 یا 2 تابلو پر جنب و جوش، کمی رنگ به اتاق اضافه کنید. اضافه کردن چیزهایی مانند صندلی‌های راحت یا چراغ‌های ایستاده نیز احساس راحتی در اتاق ایجاد می‌کند. ممکن است یک طرح رنگی مانند فیروزه‌ای و زرد برای اتاق خود انتخاب کنید. و اتاق را با آن رنگ‌ها تزئین کنید. چیزهایی مانند چراغ ها، سطل‌های رنگارنگ، پوسترهای آموزشی و تزئینات پنجره را اضافه کنید. با اینکه کلاس شما باید رنگ داشته باشد؛ اما در آن زیاده روی نکنید. تحریک بیش از حد روی دیوارها، می‌تواند تمرکز دانش آموز را تحت تأثیر قرار دهد.

۳. خود را به کلاس معرفی کنید. می‌توانید این کار را به‌صورت جداگانه با هر دانش‌آموز در حین ورود به کلاس، و همچنین در جمع، هنگامی که همه نشسته‌اند، انجام دهید. کمی در مورد خودتان به کلاس بگویید؛ مثبت بمانید و هیجان خود را برای سال نشان دهید. به دانش آموزان خود بگویید که باید شما را چه صدا کنند و نام خود را روی تخته بنویسید تا یاد بگیرند که چگونه آن را املا کنند. چیزهای هیجان انگیزی را که برای کلاس در طول سال تحصیلی برنامه ریزی کرده‌اید، در مقدمه خود بگنجانید؛ تا دانش آموزان را نسبت به آنچه که در راه است هیجان زده کنید.

۴. با دانش آموزان ارتباط شخصی برقرار کنید. برای دانش آموزان شما مهم است که شما را به عنوان یک شخصیت معتبر ببینند. با این وجود، باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. کمی در مورد زندگی خود و چیزهایی که دوست دارید به دانش آموزان خود بگویید. با دادن اطلاعات اندکی در مورد خودتان، دانش آموزانتان بیشتر با شما راحت خواهند شد. مواردی مانند این که اهل کجا هستید؟ کارهایی که در تابستان انجام دادید. و اگر حیوان خانگی یا غذاهای مورد علاقه دارید را بگنجانید. تصویری بسازید که علایق شما را نشان دهد؛ که می‌تواند نمونه‌ای از فعالیت‌های آشنایی با کلاس باشد که هر دانش‌آموز نیز انجام می‌دهد.

۵. از دانش آموزان بخواهید که اطلاعاتی در مورد خودشان به اشتراک بگذارند. می‌توانید این کار را به‌صورت گروهی با درخواست از دانش‌آموزان برای به اشتراک گذاشتن چیزهایی با کلاس انجام دهید؛ مانند نام خود، کار سرگرم‌کننده‌ای که در تابستان انجام دادند و آنچه امسال منتظر آن هستند. یا اینکه آن را به اشتراک گذاری خصوصی‌تری از اطلاعات با دانش آموزان مانند پر کردن پرسشنامه یا ساختن یک اثر هنری در مورد خود، تبدیل کنید. بازی‌ای را در نظر بگیرید که به دانش آموزان (و خودتان!) کمک کند تا نام یکدیگر را یاد بگیرند.

ایجاد محیطی دلپذیر

ایجاد محیطی دلپذیر

 

۶. اغلب لبخند بزنید تا دانش آموزان خود را تشویق کنید که در حین یادگیری سرگرم شوند. با اینکه برخی از معلمان ممکن است سخت گیری و جدی بودن را انتخاب کنند، لبخند زدن محیطی گرم ایجاد می‌کند که در آن دانش آموزان، برای مراجعه به شما احساس راحتی می‌کنند. در حین تدریس، از آن لذت ببرید و حال و هوای مثبتی را به وجود بیاورید. اگر لبخند بزنید، دانش آموزان شما نیز لبخند خواهند زد.[6] زبان بدن مثبت را با صاف ایستادن، نگاه کردن به چشمان دانش آموزان و لبخند زدن واقعی در هر زمان ممکن به تصویر بکشید. لبخند زدن همچنین اعتماد به نفس و گرمی ایجاد می‌کند؛ که به دانش آموزان شما نشان می‌دهد که شما به آن‌ها نزدیک هستید.

۷. خودت باش! دانش آموزان شما می‌توانند تشخیص دهند که در حین تدریس احساس خشم یا ناراحتی دارید. سعی کنید هرگونه عدم قطعیت را کنار بگذارید و آرام باشید تا بتوانید به بهترین نحو آموزش دهید. بگذارید شخصیت شما بدرخشد و نشان دهید که چقدر برای آموزش به آن‌ها هیجان زده هستید.

 

تنظیم دوره برای سال

۱. قوانین کلاس را برای دانش آموزان تنظیم کنید. این شامل مواردی مانند بالا بردن دست برای پرسیدن سوال، راه رفتن بی سر و صدا در سالن‌ها، احترام گذاشتن به دیگران و انجام بهترین تکالیف است. می‌توانید فهرستی از قوانین را قبل از شروع مدرسه ایجاد کنید و آن را روی دیوار آویزان کنید تا آماده اجرا باشد؛ یا در روز اول با کلاس کار کنید تا فهرست قوانین را با هم تنظیم کنید. قوانین دیگر، ممکن است شامل پیروی از دستورالعمل‌ها، گوش دادن به دقت، یا آماده آمدن به کلاس برای یادگیری باشد. فهرست قوانین را روی یک تابلوی پوستر یا کاغذ بزرگ دیگری بنویسید تا دانش آموزان بتوانند آن را در طول سال از روی صندلی خود بخوانند.

 

۲. یک برنامه روتین تنظیم کنید تا دانش آموزان بدانند چه انتظاری دارید. این شامل مواردی مانند محل نشستن دانش‌آموزان، نحوه توزیع مقالات مهم و نحوه رفتن دانش‌آموزان به دستشویی یا ایستادن در صف می‌شود. با توضیح واضح نحوه سپری شدن هر روز، دانش آموزان شما احساس آمادگی و اعتماد به نفس بیشتری می‌کنند. برنامه روزانه را با جزئیات مرور کنید؛ مانند اینکه آیا کلاس با یک فعالیت سرگرم کننده شروع می‌شود. ساعت ناهار یا استراحت چند است. و اگر وقت آزاد داشته باشند چه کاری باید انجام دهند. در نظر بگیرید که علائم دست کلاس خود را برای چیزهایی مانند دستشویی رفتن و آب خوردن آموزش دهید تا نیازی به درخواست با صدا از شما نداشته باشند.

۳. برای روزی که مستلزم خلاقیت است، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. ایده‌ای در مورد کارهایی که در طول روز انجام خواهید داد، داشته باشید؛ مانند انجام یک بازی آشنا شدن با شما و صحبت کردن در کلاس درباره کتاب خواندن تابستانی، و برنامه خود را تا حد امکان دقیق کنید. اگر دقیقاً برنامه را دنبال نکنید، اشکالی ندارد؛ اما بهتر است که نسبت به زمان کلاس، کارهای بیشتری برای انجام دادن داشته باشید. برنامه روز خود را روی تخته سیاه یا وایت برد بنویسید تا در صورت تمایل، کلاس بتواند تمام روز آن را ببیند و به آن مراجعه کند. چیزهایی را در برنامه روزانه خود بگنجانید؛ مانند معرفی کلاس، درخواست نوشتن، یا یک بلند خواندن یک داستان.

 

۴. در صورت نیاز از سایر معلمان کمک یا راهنمایی بخواهید. اگر در مورد روز اول مدرسه به عنوان معلم سؤال یا نگرانی دارید، معلمان کهنه کار، منابع عالی اطلاعات هستند. برای دریافت پاسخ‌های مفید، با دیگر معلمان مدرسه خود یا حتی مدارس دیگر تماس بگیرید. مثلاً می‌توانید از معلم دیگری بپرسید: «بازی مورد علاقه شما چیست؟» یا «چند وقت یک بار به دانش آموزان اجازه می‌دهید به دستشویی بروند یا آب بخورند؟»

روز اول مدرسه

روز اول مدرسه

 

شروع مدرسه به عنوان دانش آموز

۱. تمام وسایل مورد نیاز روز اول مدرسه را همراه داشته باشید. مدرسه شما احتمالاً فهرستی از وسایلی را که برای سال تحصیلی به آن نیاز دارید، مانند کلاسورها، پوشه‌ها یا مداد رنگی به شما می‌دهد. اگر لیست وسایل مدرسه به شما داده نشد، روز اول یک دفترچه یادداشت و مداد بیاورید تا آماده شوید. فراموش نکنید که ناهار خود را همراه با وسایل مدرسه خود بسته بندی کنید؛ البته اگر آن را در مدرسه نمی‌خرید.

 

۲. لباسی را انتخاب کنید که به شما احساس اعتماد به نفس می‌دهد. لباسی را که برای بازگشت به مدرسه دوست دارید انتخاب کنید و کفش‌های راحت بپوشید تا روزتان راحت‌تر شود. در صورت لزوم مطمئن شوید که به قوانین لباس مدرسه خود پایبند هستید. اگر یونیفرم مدرسه دارید؛ سعی کنید ظاهر خود را با افزودن ساعت، گردنبند یا کفش شیک بسازید.

 

۳. قبل از اولین روز مدرسه یک شب کامل استراحت کنید. اگر با احساس خستگی در مدرسه حاضر شوید، انرژی لازم برای بهترین بودن را نخواهید داشت. اگر نوجوان هستید 8 ساعت کامل بخوابید و اگر در مدرسه ابتدایی هستید 9 تا 10 ساعت بخوابید تا به خوبی استراحت کنید و برای روز آماده باشید. ساعت زنگ دار خود را طوری تنظیم کنید که به موقع از خواب بیدار شوید. به عنوان مثال، اگر می‌دانید که باید ساعت 7 صبح از خواب بیدار شوید، سعی کنید حدود ساعت 8:30 یا 9:00 شب در رختخواب باشید.

۴. بهداشت خوبی داشته باشید تا ظاهری زیبا داشته باشید. این شامل دوش گرفتن قبل از مدرسه (یا شب قبل)، حالت دادن به موها، و مسواک زدن است. اگر تمیز و مرتب به نظر می‌رسید، به احتمال زیاد در مورد آن روز احساس اعتماد به نفس و هیجان می‌کنید. در نظر بگیرید که موهای خود را با ژل حالت دهید، یا آن را ببافید تا روی صورتتان نیفتد.

شروع مدرسه به عنوان دانش آموز

شروع مدرسه به عنوان دانش آموز

 

۵. زودتر به مدرسه بروید تا به موقع به کلاس‌های خود برسید. اگر در تمام روز فقط در یک کلاس درس هستید، صبح چند دقیقه زودتر به مدرسه بروید تا وقت داشته باشید که بفهمید کلاس شما کجاست و با وسایلتان چه کار کنید. اگر در طول روز به چند کلاس درس می‌روید، سعی کنید به موقع به هر یک از آن‌ها برسید تا تأثیر خوبی بر معلم خود بگذارید. اگر هنوز آدرس را مدرسه به خوبی نمی‌شناسید، برنامه ریزی کنید که زودتر به آنجا بروید. اگر تازه وارد مدرسه شده‌اید، سعی کنید آیا یک روز قبل از اولین روز مدرسه، بروید و با آن آشنا شوید. در صورت تمایل از ساعت مچی استفاده کنید تا به شما کمک کند در طول روز زمان را پیگیری کنید.

 

۶. اغلب لبخند بزنید و زبان بدن مثبت را به تصویر بکشید. وقتی شما لبخند می‌زنید، افراد به طور خودکار احساس راحتی می‌کنند و مایلند با شما صحبت کنند. سعی کنید در کلاس به جای قوز کردن، صاف بنشینید و وقتی مردم با شما صحبت می‌کنند به چشمانشان نگاه کنید. هنگام صحبت با دیگران، از روی هم زدن بازوها خودداری کنید تا صمیمی‌تر به نظر برسید.

 

۷. با صحبت با دوستان قدیمی و افراد جدید، اجتماعی باشید. سعی کنید با دوستان قدیمی که مدتی است آن‌ها را ندیده‌اید تماس بگیرید. و از آن‌ها بپرسید که تابستان آن‌ها چگونه بوده یا در کدام کلاس‌ها هستند. روز اول مدرسه همچنین فرصت خوبی برای ارتباط با افراد جدید است؛ همچنین، معرفی خود و احتمالاً پیدا کردن یک دوست جدید. اگر تازه وارد مدرسه شده‌اید، سعی کنید با هر تعداد از افرادی که احساس راحتی می‌کنید، صحبت کنید یا لبخند بزنید؛ زیرا ممکن است باعث شود که فرد از شما بخواهد که هنگام ناهار با آن‌ها باشید یا در یک دوره رایگان با آن‌ها همراه شوید. وقتی معلم درس نمی‌دهد؛ در راهرو یا کلاس، به افرادی که نمی شناسید سلام کنید. به خصوص اگر فرد جدیدی را می‌بینید که ممکن است هنوز کسی را نشناسد.

 

۸. عادت‌های کاری خوب را شروع کنید تا شما را برای سال آماده کند. روز اول مدرسه، آهنگ را برای بقیه سال تعیین می‌کند. بنابراین مهم است که با قدرت شروع کنید. هر تکلیفی را که دارید بنویسید و آن را به موقع انجام دهید تا به معلمان خود نشان دهید که مدرسه را جدی می‌گیرید و مایلید سخت کار کنید. وقتی معلمتان صحبت می‌کند، به دقت گوش دهید و چیزهای مهمی مانند خط مشی تکالیف و قوانین کلاس درس را یادداشت کنید. اگر جواب را می‌دانید، سعی کنید دست خود را بالا ببرید تا معلمتان ببیند که مایلید در کلاس شرکت کنید. شروع عادات کاری خوب در ابتدای سال تحصیلی، به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که آن‌ها در طول سال با شما خواهند ماند.

منبع: تیم محتوای آی خونه دار

از محصولات ما دیدن نمایید

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من