خانه‌داری, روش و ترفند

نحوه یخ زدایی نان؛ مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها برای آب کردن یخ انواع نان

نحوه یخ زدایی نان؛ مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها برای آب کردن یخ انواع نان

منجمد کردن نان تازه، می‌تواند به حفظ آن تا زمانی که آماده استفاده از آن شوید، کمک کند. به همین دلیل، بسیاری از مردم نان را به صورت فله‌ای خریداری می‌کنند. و نان را منجمد می‌کنند؛ یا برای اینکه در فروشگاه سرمایه زیادی داشته باشند؛ یا اطمینان حاصل کنند که نان تازه همیشه در دسترس است. نان ورقه شده را می‌توان به راحتی یخ زدایی کرد، در حالی که نان‌های کامل (مانند باگت، نان‌های خمیر ترش یا نان‌های فوکاچیا) باید با دقت بیشتری یخ زدایی شوند. یادگیری نحوه نگهداری و یخ زدایی نان‌ها می‌تواند به تازه، ترد و لذیذ نگه داشتن نان شما کمک کند.

 

قسمت اول: یخ زدایی نان برش خورده

۱

هر تعداد برش را که نیاز دارید آب کنید. اگر قرار است فقط از قسمتی از نان برش خورده خود استفاده کنید، بهتر است فقط آن قسمت را یخ زدایی کنید. منجمد کردن کامل یک قرص نان برش شده در زمانی که فقط به چند برش نیاز دارید، باید یا بقیه نان را مصرف کنید یا آن را دوباره منجمد کنید.

یخ زدن مکرر نان می‌تواند نان را خشک کند و آن را سفت و یا کهنه کند.

به اندازه‌ای که برای یخ زدایی نیاز دارید کنار بگذارید و بقیه را در فریزر نگهداری کنید.

اگر برش‌ها به هم چسبیده‌اند، می‌توانید از یک چنگال یا چاقوی تمیز استفاده کنید تا به آرامی آنها را از هم جدا کنید.

 

۲

برش‌ها را روی یک بشقاب قابل استفاده در مایکروویو بچینید. برش‌هایی را که برای یخ زدایی انتخاب کرده‌اید بردارید و در بشقاب بچینید. اکثر ظروف غذاخوری دائمی آشپزخانه برای مایکروویو ایمن هستند. اگر مطمئن نیستید، ته بشقاب را بررسی کنید؛ زیرا تولیدکنندگان روی برخی از ظروف آشپزخانه مهر می‌زنند که قابل استفاده در مایکروویو هستند.

روی نان را نپوشانید. به سادگی برش‌های خود را در یک بشقاب با فاصله کمی بین هر برش بچینید.

برخی از نانوایان توصیه می‌کنند نان یخ زده را قبل از مایکروویو در یک حوله کاغذی بپیچید.

مطمئن شوید که بشقاب را می‌توان با خیال راحت در مایکروویو قرار داد.

از استفاده از بشقاب‌های یکبار مصرف یا هر چیز پلاستیکی خودداری کنید.

 

۳

از مایکروویو برای گرم کردن برش‌های یخ زده استفاده کنید. در حالی که اکثر قرص‌های نان به خوبی در مایکروویو یخ زدایی نمی‌شوند، نان برش داده شده را می‌توان به طور مؤثری در مایکروویو پخت. با ذوب شدن نان، مولکول‌های نشاسته در هر برش کریستال‌هایی تشکیل می‌دهند که می‌توانند هر رطوبتی را که قبلاً در نان وجود داشت (به نام رتروگرید) خارج کنند. استفاده از مایکروویو اجازه می‌دهد تا کریستال‌ها در داخل برش‌های نان تجزیه شوند؛ تا هر تکه نرم و گرم شود.

مایکروویو را روی قدرت بالا تنظیم کنید.

نان ورقه شده را به مدت ده ثانیه در مایکروویو گرم کنید. بعد از ده ثانیه قبل از اینکه زمان بیشتری در مایکروویو قرار دهید، برش‌ها را بررسی کنید.

بیش از 15 تا 25 ثانیه طول نمی‌کشد تا اکثر مایکروویوها یخ زدایی نان را برش دهند. با این حال، بسته به مایکروویو خاص شما، ممکن است تغییراتی در زمان یخ زدایی وجود داشته باشد.

نان را بیش از یک دقیقه در مایکروویو نپزید، زیرا احتمالاً آن را بیش از حد گرم می‌کند. قبل از خوردن مطمئن شوید که نان خیلی داغ نباشد.

توجه داشته باشید که گرم کردن نان در مایکروویو ممکن است آن را بیش از حد جویدنی یا سفت و کهنه کند. این به این دلیل است که نان محتوای آب خود را از دست می‌دهد؛ زیرا مایکروویو آن آب را به بخار تبدیل می‌کند. و نان را ترک می‌کند.

 

۴

برش‌های نان یخ زده را در فر گرم کنید. اگر مایکروویو ندارید یا ترجیح می‌دهید از آن استفاده نکنید، می‌توانید نان یخ زده را در اجاق توستر یخ زدایی کنید. این روش ممکن است برای نان‌های کامل خوب جواب ندهد، بنابراین بهتر است فقط از فرهای توستر برای برش‌های نان استفاده کنید.

تنظیم را روی یخ زدایی یا یخ زده بگذرید تا نان برش خورده از فریزر گرم شود.

مثل همیشه، هنگام برشته کردن، مطمئن شوید که نان خیلی داغ نشده باشد.

یخ زدایی نان برش خورده

یخ زدایی نان برش خورده

 

قسمت دوم: یخ زدایی قرص‌های نان

۱

نان را در دمای اتاق بیرون بگذارید. اگر به فر دسترسی ندارید یا به سادگی به نان نیاز ندارید، می‌توانید اجازه دهید در دمای اتاق یخ بزند. مدت زمان یخ زدایی بسته به اندازه و ضخامت نان متفاوت است. می‌توانید داخل آن را با برش دادن یک برش پس از اتمام یخ‌زدایی، بررسی کنید، یا نان را به آرامی فشار دهید تا ببینید چقدر نرم است.

نان یخ زده را از فریزر خارج کنید.

نان را در کیسه فریزر بگذارید و روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید.

در دمای اتاق، یخ زدایی کامل یک قرص نان می‌تواند تا سه یا چهار ساعت طول بکشد.

وقتی آماده شد، ذوب می‌شود؛ اما ممکن است خیلی گرم نباشد. پوسته همچنین ممکن است تردی خود را از دست بدهد. و اگر نان خیلی مرطوب بود، ممکن است خیس یا کهنه شود.

یخ زدایی نان در فر از نظر بسیاری از نانوایان روشی برتر است.

 

۲

برای آب کردن نان یخ زده از فر استفاده کنید. استفاده از اجاق بسیار سریع‌تر و کارآمدتر از آب کردن در دمای اتاق است. همچنین به شما یک نان خوب و گرم می‌دهد که طعم و حس تازه‌ای را به شما می‌دهد که تازه پخته شده است.

فر را از قبل با دمای 350 درجه فارنهایت (حدود 175 درجه سانتیگراد) گرم کنید.

نان را از فریزر خارج کنید و کیسه‌های پلاستیکی و سایر بسته بندی‌هایی را که ممکن است در آن نگهداری شده باشد، بردارید.

نان هنوز یخ زده را در طبقه وسط فر قرار دهید.

تایمر را برای 40 دقیقه تنظیم کنید. این باید زمان کافی برای آب شدن نان و گرم شدن از پوسته به مرکز باشد.

نان را از فر خارج کنید و بگذارید چند دقیقه روی پیشخوان بماند تا به دمای محیط برسد.

 

۳

یک قرص نان سفت و خرد شده را نرم کنید. فارغ از اینکه نان خود را در دمای اتاق یا در فر یخ زدایی کرده باشید، ممکن است با یک قرص نان کهنه یا خرد شده باقی بمانید. نگران نباشید، زیرا این نان به راحتی می‌تواند به حالت ترد و خوشمزه قبلی خود بازگردد.

نان را فقط با آب تمیز و سرد خیس کنید. می‌توانید نان را برای مدت کوتاهی زیر شیر آب بگیرید؛ یا یک دستمال کاغذی تمیز را خیس کنید و روی نان را بکشید تا مرطوب شود.

نان مرطوب را در فویل آلومینیومی بپیچید. اطمینان حاصل کنید که فویل آلومینیومی محکم بسته شده است تا اطمینان حاصل شود که رطوبت از بین نمی‌رود.

نان پیچیده شده را در طبقه وسط فر قرار دهید. دقت کنید که فر از قبل گرم نشده باشد؛ زیرا می‌خواهید نان به تدریج گرم شود.

دمای فر را روی 300 درجه فارنهایت (حدود 150 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید.

نان‌های کوچک‌تر (مانند نان باگت و رول) باید در حدود 15 تا 20 دقیقه تمام شوند، در حالی که نان‌های بزرگ‌تر و ضخیم‌تر ممکن است بیش از 30 دقیقه طول بکشد.

نان را بیرون بیاورید، فویل را باز کنید و نان بسته بندی نشده را به مدت پنج دقیقه دیگر در فر قرار دهید.

توجه داشته باشید که این روش فقط چند ساعت یا کمتر یک نان کهنه را نرم می‌کند. سعی کنید نان خود را در آن بازه زمانی بخورید وگرنه ممکن است دوباره کهنه شود.

 

۴

پوسته را روی یک نان ذوب شده جوان کنید. چه یک روز مرطوب پوسته شما را خراب کرده باشد و چه فرآیند انجماد باعث ایجاد پوسته نامطلوب شده باشد، می‌توانید به راحتی پوسته را تنها با چند دقیقه در فر به حالت قبلی خود بازگردانید. مراقب نان باشید تا نسوزد و در کمترین زمان به یک نان خوشمزه و ترد برگردید.

فر را با دمای 400 درجه فارنهایت (200 درجه سانتیگراد) گرم کنید.

نان‌های آب شده را باز کرده و در فر قرار دهید. قرار دادن نان به طور مستقیم روی قفسه فر به شما پوسته ترد می‌دهد؛ اما در صورت تمایل می‌توانید از ورقه پخت استفاده کنید.

یک تایمر را برای پنج دقیقه تنظیم کنید و اجازه دهید نان داخل فر گرم شود.

بعد از پنج دقیقه، بلافاصله نان را از فر خارج کنید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه در دمای اتاق بماند قبل از اینکه نان را برش دهید. برش نان در حالی که خیلی گرم است می‌تواند به سختی به یک برش تمیز نان برسد.

یخ زدایی قرص‌های نان

یخ زدایی قرص‌های نان

 

قسمت سوم: تضمین کیفیت از طریق ذخیره سازی مناسب

۱

میانگین ماندگاری نان را بدانید. نان نانوایی و نان برش داده شده/بسته بندی شده هر دو برای بازه‌های زمانی مشابه در فریزر نگهداری می‌شوند. با این حال، انجماد نان پس از پایان تاریخ انقضا می‌تواند بر کیفیت نان تأثیر منفی بگذارد. اگر نان خود را در یخچال نگهداری می‌کردید؛ ممکن است به اندازه کافی حالت خوبی نداشته باشد؛ که پس از رسیدن به تاریخ انقضا، آن را منجمد کنید.

نان نانوایی معمولاً برای دو یا سه روز پس از تاریخ انقضای چاپ شده اگر در انبار نگهداری شود خوب است، اما نان تاریخ مصرف گذشته که در یخچال نگهداری شده است، ماندگاری ندارد.

نان بسته بندی شده (برش خورده) در صورتی که در انبار نگهداری شود؛ می‌تواند تا هفت روز پس از تاریخ انقضا مفید باشد؛ اما اگر در یخچال نگهداری شود نباید بعد از تاریخ چاپ شده مصرف شود.

نان که به درستی ذخیره و منجمد شده باشد، چه از نانوایی باشد و چه بسته بندی، باید تا شش ماه در فریزر نگهداری شود.

 

۲

از کیسه‌های فریزر با کیفیت بالا استفاده کنید. کیسه‌های فریزر معمولاً با پلاستیک کمی ضخیم‌تر از ساندویچ‌های معمولی یا کیسه‌های ذخیره سازی ساخته می‌شوند و برای کمک به جلوگیری از سوختن فریزر طراحی شده‌اند. استفاده از کیسه‌های فریزر باکیفیت می‌تواند به تازه ماندن نان شما تا حد امکان کمک کند. شما می‌توانید کیسه‌های فریزر را در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنید.

نان را داخل کیسه فریزر قرار دهید. هوای داخل کیسه را فشار دهید و قبل از بستن کیسه آن را محکم بپیچید.

نان بسته بندی شده و مهر و موم شده را بردارید و داخل کیسه فریزر دوم قرار دهید. بسته بندی دوباره نان، به کم کردن هر گونه کاهش کیفیت کمک می‌کند.

۳

یک نان را به درستی فریز کنید تا از حفظ کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. بهترین راه برای اطمینان از تازه بودن نان در هنگام یخ زدایی، اطمینان از فریز صحیح آن است. با دما و شرایط نگهداری مناسب، نان شما باید در شرایط خوبی از فریزر خارج شود.

سعی کنید نان را در اسرع وقت پس از خرید آن را فریز کنید؛ تا مطمئن شوید که نان قبل از انجماد کپک زده، خیس یا بیات نمی‌شود.

اطمینان حاصل کنید که فریزر شما روی صفر درجه فارنهایت (-18 درجه سانتیگراد) تنظیم شده است تا مطمئن شوید که نان تا حد ممکن سرد بماند تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

تاریخ انجماد را روی کیسه بنویسید تا بدانید چه مدت در فریزر مانده است. اگر چند قرص نان را فریز کردید، تازه‌ترین نان‌ها را در پشت آن قرار دهید تا نان‌های قدیمی زودتر خورده شوند.

نان را در فریزر خود بگذارید تا زمانی که آماده استفاده از آن شوید. از قرار دادن نان در معرض هر گونه نوسانات دمایی قابل توجه خودداری کنید.

سعی کنید در روزهای مرطوب از بسته بندی و انجماد نان خودداری کنید. رطوبت می‌تواند باعث شود یک قرص نان نرم یا حتی مرطوب شود.

تضمین کیفیت از طریق ذخیره سازی مناسب

تضمین کیفیت از طریق ذخیره سازی مناسب

 

۴

نان خود را قبل و بعد از انجماد به روش صحیح نگهداری کنید. چه هنوز یک قرص نان را منجمد نکرده باشید یا نان را اخیراً یخ زدایی کرده باشید، مهم است که آن را به درستی ذخیره کنید. نگهداری مناسب، به طولانی‌تر شدن کیفیت نان کمک می‌کند. و اطمینان حاصل می‌کند که وقتی بعد به سراغ آن می‌روید، همچنان در شکل خوبی است.

بهتر است نان را در یخچال نگهداری نکنید. با اینکه دمای خنک می‌تواند به جلوگیری از رشد کپک کمک کند، همچنین می‌تواند نان شما را زودتر از موعد خشک کند.

نان‌ها و رول‌های کراستی زمانی که در کیسه کاغذی نگهداری می‌شوند و ظرف یک روز پس از پخت خورده می‌شوند، بهترین حالت را دارند.

نان‌های معمولی باید در دمای اتاق نگهداری شوند.

نان‌های معمولی را در کیسه نان، کیسه پلاستیکی یا جعبه نان با تهویه مناسب نگهداری کنید.

 

۵

از نان منجمد به موقع استفاده کنید. نان در فریزر نسبتاً تازه می‌ماند؛ اما برای همیشه خوب نمی ماند. حتی نان یخ زده نیز ماندگاری محدودی دارد و باید ظرف چند هفته پس از انجماد (در صورت امکان) مصرف شود.

برخی از نانوایان استفاده از نان منجمد را در عرض سه ماه توصیه می‌کنند. سایر نانوایان استفاده از نان یخ زده را در عرض یک ماه توصیه می‌کنند.

بزرگترین عواملی که تعیین می‌کند نان شما برای یک ماه یا سه ماه در فریزر بماند؛ نوع نانی است که منجمد کرده‌اید؛ شرایطی که آن را قبل از انجماد در آن نگهداری کرده‌اید؛ و اینکه آیا نان در دمای ثابت نگه داشته شده است یا خیر؟

قرار دادن نان یخ زده در فریزر برای مدت طولانی، یا قرار دادن نان یخ زده در معرض نوسانات شدید دما، می‌تواند تأثیر منفی بر کیفیت نان داشته باشد.

منبع: تیم محتوای آی خونه دار

از محصولات ما دیدن نمایید

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من