آشپزی, دستور پخت

آموزش پخت نان سفید؛ چگونه یک قرص نان سفید درست کنیم؟

آموزش پخت نان سفید؛ چگونه یک قرص نان سفید درست کنیم؟

یک قرص نان سفید ساده یک دستور العمل عالی است که می‌توانید در زرادخانه پخت خود داشته باشید، و شما دوست دارید بدانید که چگونه نان را هر زمان که بخواهید، داشته باشید. فرم دادن به خمیر، یک فرآیند نسبتاً ساده است و به تجهیزات خاصی نیاز ندارد. فرآیند پخت نان سفید، از ابتدا تا انتها، بین صاف کردن مخمر تا بیرون آوردن 2 نان تازه پخته شده از فر، نباید بیش از 3 ساعت طول بکشد!

 

مواد لازم برای پخت نان سفید

1 فنجان (240 میلی لیتر) آب گرم

2 قاشق چایخوری (6.2 گرم) مخمر خشک فعال

1 فنجان (240 میلی لیتر) شیر

2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) کره ذوب شده و بدون نمک

2 قاشق غذاخوری (25 گرم) شکر

1 قاشق غذاخوری (17 گرم) نمک

5 1/2 تا 6 1/2 فنجان (660 تا 780 گرم) آرد همه منظوره

روغن خنثی، مانند روغن کانولا

اسپری پخت و پز (اختیاری)

مناسب برای دو قرص نان

پخت نان سفید

پخت نان سفید

 

قسمت اول: مخلوط کردن خمیر

۱

برای شروع کار پخت نان سفید، مخمر را به مدت پنج دقیقه در آب گرم ثابت کنید. اگر یک کاسه میکسر ایستاده دارید استفاده کنید. اگر نه، هر کاسه مخلوط بزرگی کار خواهد کرد. یک فنجان (240 میلی لیتر) آب گرم اضافه کنید و 2 قاشق چایخوری (6.2 گرم) مخمر خشک فعال را روی سطح بپاشید. تایمر را برای پنج دقیقه تنظیم کنید.

این فرآیند، به مخمر برای حل شدن و فعال شدن، زمان می‌دهد.

آب باید در لمس گرم باشد، اما داغ نباشد. قبل از افزودن مخمر، انگشت خود را در آن بچسبانید. اگر نمی‌توانید انگشت خود را برای چند ثانیه در آنجا بگذارید، آب خیلی داغ است و باید کمی بیشتر خنک شود.

 

۲

شیر، کره ذوب شده، شکر و نمک را با هم مخلوط کنید. در یک کاسه جدا از مخمر صاف کننده، 1 فنجان (240 میلی لیتر) شیر، 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) کره ذوب شده و بدون نمک، 2 قاشق غذاخوری (25 گرم) شکر و 1 قاشق غذاخوری (17 گرم) نمک اضافه کنید. آن‌ها را با هم، هم بزنید.

برای این دستور، می‌توانید از هر نوع شیری استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که اگر از چیزی مانند شیر بادام وانیلی استفاده کنید، نآن‌های شما مقداری از آن طعم را به خود می‌گیرند.

استفاده از ترازو دیجیتال هنگام پخت نان ایده خوبی است. این به شما کمک می‌کند دقیقاً مقدار مناسب هر عنصر را اندازه گیری کنید.

 

۳

مخلوط شیر را با مایه فعال شده داخل کاسه‌ای بریزید. محتویات کاسه شیر را با احتیاط داخل کاسه حاوی آب و مخمر منتقل کنید. آن‌ها را با قاشق چوبی با هم مخلوط کنید.

اگر همه شکر، نمک یا مخمر حل نشده باشند، اشکالی ندارد. آن‌ها در طول فرآیند ورز دادن ترکیب می‌شوند.

 

۴

یک فنجان (120 گرم) آرد را به مایع اضافه کنید تا خمیر شل شود. این مرحله شروع به چسباندن مواد می‌کند و اضافه کردن بقیه آرد را بسیار آسان می‌کند. اگر در این مرحله خمیر دقیقاً شبیه خمیر نیست نگران نباشید.

اگر ترازوی دیجیتال ندارید از روش قاشق و تراز استفاده کنید. به‌جای فرو بردن پیمانه اندازه‌گیری در آرد، که می‌تواند آن را بیش از حد فشرده کند و بیشتر از نیازتان به دستور غذا اضافه کنید، آرد را با قاشق از کیسه خارج کنید و داخل پیمانه اندازه‌گیری کنید، سپس آن را با پشت یک چاقوی تمیز صاف کنید.

 

۵

4.5 فنجان (540 گرم) آرد اضافی را داخل خمیر هم بزنید. آرد را به آرامی اضافه کنید تا خمیر بتواند آرد را جذب کند و خیلی خشک نشود. از یک قاشق چوبی برای مخلوط کردن همه چیز استفاده کنید تا خمیر پشمالو شود (گلوله شود، اما خوب مخلوط شود). اگر تمام آرد هنوز مخلوط نشده باشد اشکالی ندارد؛ در طول فرآیند ورز دادن به هم می‌آیند.

هنوز آرد خود را دور نریزید! هنگامی که به روند ورز دادن رسیدید، ممکن است لازم باشد کمی بیشتر اضافه کنید تا خمیرتان به قوام مناسبی برسد.

خمیر پشمالو به خوبی مخلوط می‌شود، بنابراین هیچ نقطه خشکی از آرد قابل مشاهده نیست؛ اما هنوز مانند یک توپ صاف و گرد به نظر نمی رسد.

 

 

قسمت دوم: ورز دادن

مخلوط کردن خمیر

مخلوط کردن خمیر

۱

اگر قلاب خمیر دارید، روی میکسر ایستاده استفاده کنید. کاسه را به همزن وصل کرده و قلاب خمیر را در جای خود قرار دهید. سرعت را روی متوسط ​​تنظیم کنید و خمیر را به مدت 8-10 دقیقه ورز دهید تا به شکل یک توپ صاف درآید. اگر خمیر بسیار چسبنده به نظر می‌رسد، هر بار 1 قاشق غذاخوری (8.5 گرم) آرد اضافه کنید تا زمانی که از دیواره‌های کاسه جدا شود.

خمیر را با فشار دادن آن تست کنید. اگر به عقب برگشت، خوب است که بروید! اگر نشد، قبل از تست مجدد، یک دقیقه دیگر آن را ورز دهید.

اگر خمیر هنگام برداشتن از بین انگشتان شما فرو رفت، این نشانه دیگری است که هنوز آماده نشده است. باید شکل خود را به خوبی حفظ کند.

 

۲

اگر همزن پایه ندارید خمیر را با دست به مدت 8-10 دقیقه ورز دهید. اگر خمیر فوق‌العاده چسبنده است، هر بار 1 قاشق غذاخوری (8.5 گرم) آرد اضافه کنید تا راحت‌تر به دست بیاید. خمیر را به سمت پایین فشار دهید و آن را با کف دست دراز کنید. قسمت بالای خمیر را روی خودش تا بزنید و دوباره فشار دهید و بکشید. این کار را به مدت 8 تا 10 دقیقه یا تا زمانی که خمیر یک توپ صاف شود، تکرار کنید.

در انتها، وقتی خمیر را می‌زنید، باید به عقب برگردد.

در صورت نیاز، پس از اضافه کردن مقداری آرد اضافی، خمیر را به مدت پنج دقیقه استراحت دهید. این به آرد زمان می‌دهد تا رطوبت خمیر را جذب کند و کار با آن راحت‌تر شود.

 

۳

خمیر را در یک کاسه کره ریخته و اجازه دهید تا ور بیاید تا دو برابر شود. از کره یا یک روغن با طعم خنثی مانند روغن نباتی برای پوشاندن کاسه استفاده کنید تا طعم آن بر طعم نان شما تأثیر نگذارد. خمیر را داخل کاسه قرار دهید و آن را چند بار بچرخانید تا کاملاً با روغن آغشته شود. روی کاسه را با پلاستیک یا حوله آشپزخانه تمیز بپوشانید و حدود 60 دقیقه آن را کنار بگذارید.

اگر از میکسر ایستاده استفاده می‌کنید، همان کاسه را بشویید و خشک کنید و از آن برای فرآیند صاف کردن خود استفاده کنید تا ظروف کمتری برای خود درست کنید.

وقتی از مخمر در دستور غذا استفاده می‌کنید، خمیر بلند می‌شود و پخش می‌شود. مخمر اساساً آرد را می‌خورد و دی اکسید کربن آزاد می‌کند و حباب‌های هوا ایجاد می‌کند و باعث می‌شود خمیر شما پف کند.

در پایان این فرآیند، خمیر نباید وقتی بهم زده می‌شود، به عقب برگردد. اگر این کار را کرد، به زمان بیشتری نیاز دارد.

به خاطر داشته باشید که نان در محیط گرم سریع‌تر و در محیط خنک کندتر بلند می‌شود. اگر آشپزخانه شما فوق العاده سرد است، حتی می‌توانید فر را روشن کنید و خمیر خود را در همان نزدیکی قرار دهید.

 

۴

خمیر را از کاسه خارج کرده و به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. روی یک میز تمیز کمی آرد بپاشید، سپس خمیر را به آرامی از کاسه خارج کنید. از دستان خود یا یک اسکرابر نیمکتی برای برش آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید بسیار دقیق باشید، از ترازو غذا استفاده کنید!

سوهان نیمکتی یک ابزار نانوایی است که برای برش و دستکاری انواع مختلف خمیرها استفاده می‌شود.

 

۵

هر قسمت از خمیر را به شکل توپ در آورید و بگذارید 10 دقیقه استراحت کند. این توپ ها می‌توانند شل باشند؛ نیازی نیست در این مرحله عالی به نظر برسند! فقط آن‌ها را به آرامی گرد کنید یا خمیر را طوری جمع کنید که شبیه یک توپ شوند و حدود 10 دقیقه روی پیشخوان بگذارید.

وقتی خمیر را تقسیم کردید و گلوله ها را درست کردید، کمی کشش در خمیر ایجاد کنید. شل شدن آن، کشش را آزاد می‌کند، به این معنی که شکل دادن نهایی شما آسان‌تر خواهد بود. شکل دادن آسان‌تر مساوی است با نان بهتر!

 

قسمت سوم: شکل دادن به نان‌ها

۱

دو قالب نان را که اندازه آن‌ها 8 در 4 اینچ (20 در 10 سانتی متر) است را چرب کنید. در حالی که خمیر روی پیشخوان استراحت می‌کند، چند ثانیه وقت بگذارید تا تابه‌های نان را آماده کنید. مرحله بعدی نیاز دارد که خمیر در آن تابه‌ها برود، بنابراین خوب است که آن‌ها را آماده کنید. در صورت تمایل، از اسپری پخت و پز استفاده کنید یا فقط آن‌ها را به آرامی با روغن یا کره بپوشانید.

همچنین، می‌توانید از تابه‌های 9 در ۵ اینچ (23 در 13 سانتی متر) استفاده کنید.

 

۲

خمیر را به شکل مستطیل صاف کرده و کف آن را 1/3 به بالا تا کنید. اگر به نظر می‌رسد خمیر کمی چسبنده است و به راحتی از روی پیشخوان جدا نمی‌شود، زیر آن کمی آرد بپاشید. با کف دست، توپ خمیر را به شکل مستطیل پهن کنید، سپس قسمت پایینی را 1/3 تا وسط تا کنید.

تکنیک تا کردن در اینجا شبیه به نحوه تا کردن یک حرف است.

 

۳

1/3 بالای خمیر را به سمت پایین تا بزنید و خمیر را در حالت بسته قرار دهید. قسمت بالای خمیر را پایین بیاورید تا قسمت پایینی را که قبلاً تا کرده اید بپوشاند. از انگشتان خود برای فشار دادن درز بسته در اطراف، از جمله کناره ها استفاده کنید.

نان‌های شما با درزهای بسته بسیار حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسند.

 

۴

با تا زدن خمیر در نیم ثانیه کشش بیشتری ایجاد کنید. به آرامی وسط را فشار دهید و دو طرف را به هم نزدیک کنید. دوباره درزها را به هم بچسبانید.

کل این فرآیند کشش سطحی ایجاد می‌کند تا نان ها به خوبی بلند شوند و شکل خود را حفظ کنند.

 

۵

خمیر را در قالب نان بریزید و بگذارید 30 تا 40 دقیقه ور بیاید. خمیر را در تابه‌ها به سمت پایین قرار دهید. وقتی خمیر به اندازه کافی رشد کرد باید از لبه تابه شروع به نگاه کردن کند.

اگر از تابه‌های بزرگ‌تری استفاده می‌کنید، خمیر به‌جای این‌که از روی تابه‌ها به‌نظر برسد، تقریباً هم سطح با بالای تابه‌ها قرار می‌گیرد.

مرحله آخر پخت نان سفید

مرحله آخر پخت نان سفید

 

قسمت چهارم: پختن نان شما

۱

در مرحله آخر پخت نان سفید، فر را از قبل با دمای 425 درجه فارنهایت (218 درجه سانتیگراد) گرم کنید. یک قفسه را در مرکز فر قرار دهید و مطمئن شوید که قفسه‌های بالای آن را بردارید. در غیر این صورت فضای کافی برای رشد نان شما وجود نخواهد داشت!

 

۲

قبل از قرار دادن خمیر در فر، روی خمیر را نمره دهید. از یک چاقوی تیز و دندانه دار استفاده کنید تا یک برش دراز به عمق 1/3 اینچ  (1.3 سانتی متر) در طول خمیر ایجاد کنید. در صورت تمایل می‌توانید 3 برش مورب در عرض خمیر انجام دهید.

برای تغییر آسان این دستور غذای کلاسیک، روی خمیر را با برس سفیده تخم مرغ زده شده بمالید و روی آن دانه کنجد بپاشید.

 

۳

نان ها را در فر قرار دهید و حرارت را تا 375 درجه فارنهایت (191 درجه سانتیگراد) کاهش دهید. هر دو نان را همزمان بپزید. حرارت زیاد به خمیر کمک می‌کند و ظاهر بیرونی خوبی ایجاد می‌کند، و دمای پایین‌تر تضمین می‌کند که نان‌های شما بدون قهوه‌ای شدن بیش از حد بیرون پخته می‌شوند.

اگر فراموش کردید که دما را کاهش دهید، به محض اینکه به آن فکر کردید این کار را انجام دهید.

 

۴

نان را به مدت 30-35 دقیقه بپزید تا روی آن طلایی و قهوه ای شود. نان را با احتیاط و با ضربه زدن به ته آن از قالب بیرون انداخته و تست کنید. اگر انجام شد، صدای توخالی به نظر می‌رسد. اگر به زمان بیشتری نیاز داشت، به جای اینکه دوباره آن را در قالب نان قرار دهید، آن را مستقیماً روی قفسه قرار دهید.

همچنین، می‌توانید از یک دماسنج خواندن فوری برای بررسی دمای داخلی استفاده کنید. وقتی نان تمام شد، باید 195 درجه فارنهایت (91 درجه سانتیگراد) را نشان دهد.

هنگام دست زدن به تابه و نان داغ، از دستکش فر استفاده کنید!

 

۵

قبل از اینکه نان‌ها را برش دهید، بگذارید چند ساعت روی قفسه‌های سیمی خنک شوند. بریدن نان در حالی که هنوز داغ است، البته بسیار وسوسه انگیز است. چه کسی نان تازه و گرم را دوست ندارد؟ اما انجام این کار نان را فشرده می‌کند و تمام حجم زیبایی را که زمان زیادی را صرف توسعه آن کرده‌اید، از بین می‌برد. بهتر است قبل از شروع، اجازه دهید استراحت کند تا زمانی که خنک شود.

شما حداقل از بوی نان خود در هنگام پخت نان سفید و استراحت لذت خواهید برد، حتی اگر برای خوردن آن صبر کنید.

منبع: تیم محتوای آی خونه دار

از محصولات ما دیدن نمایید

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من