سبک زندگی

۱۴ راه برای محافظت از انرژی و به حداقل رساندن انرژی منفی

۱۴ راه برای محافظت از انرژی و به حداقل رساندن انرژی منفی

حفاظت از انرژی شما بسیار مهم است تا بتوانید به اهداف خود برسید و سالم بمانید. اما از کجا باید شروع کنید؟ اگر به دنبال استراتژی‌های ساده و مؤثر، برای بهینه سازی انرژی و محافظت از خود در برابر منفی‌ها هستید؛ به جای درستی آمده‌اید! در این مقاله، ما بهترین نکاتی را به اشتراک می‌گذاریم که به شما کمک می‌کنند تا هیجانات بد را دور نگه دارید. انرژی خود را به حداکثر برسانید. و بهترین فرم را زندگی خود را داشته باشید. برای شروع ادامه مطلب را بخوانید!

 

چیزهایی که باید بدانید

با تمرکز بر احساسات جسمی و زندگی در لحظه، منفی بافی را از ذهن خود حذف کنید.

یک فضای مثبت و آرامش بخش در خانه خود ایجاد کنید؛ که بتوانید در آن آرامش داشته باشید؛ استراحت کنید؛ و منفی‌ها را رها کنید.

به جای نادیده گرفتن احساسات خود، به آن‌ها توجه کنید. به خودتان فضا بدهید تا آن‌ها را به روشی سالم پردازش کنید؛ مانند مدیتیشن یا تمرینات تنفسی.

 

۱. ذهن آگاهی را تمرین کنید.

منفی‌ها را، با تمرکز بر اینجا و اکنون، دور کنید. برای تعامل با دنیای اطرافتان، وقت بگذارید. مشاهده احساسات متفاوتی که تجربه می‌کنید، نقطه شروع خوبی است؛ مانند مناظر، صداها و بوهای محیط شما. سعی کنید با این رویکرد عامدانه و عاری از منفی نگری، ذهن خود را باز نگه دارید؛ در حالی که زندگی را در آغوش می‌گیرید. وقتی واقعاً در زمان حال زندگی می‌کنید؛ تمرکز روی نکات مثبت، بسیار آسان‌تر است.

یک لحظه بیشتر برای بو کردن و مزه کردن یک ناهار لذیذ صرف کنید؛ یا زمانی که در حال قدم زدن در پارک هستید؛ از عطر نسیمی که می‌وزد، لذت ببرید.

برای یادداشت و شمارش همه موارد مختلف در محیط پیرامون خود، خواه در کلاس باشد یا محل کار، وقت بگذارید.

 

۲. تجسم را امتحان کنید.

تصور یک سپر در اطراف شما، می‌تواند در لحظات استرس زیاد کمک کند. تکنیک‌های تجسم محافظ، می‌تواند به درون‌گراها کمک کند تا انرژی سمی را در زمان واقعی مسدود کنند. چشمان خود را ببندید و یک سپر سفید زیبا را به طور کامل دور بدنتان مجسم کنید؛ یا اطراف خود را با نور سفید یا صورتی آرامش بخش احاطه کنید. به این «سپر»، به عنوان حباب خصوصی خود فکر کنید که اجازه نمی‌دهد انرژی سمی به شما برسد.

اگر برای تجسم این موضوع به تنهایی، مشکل دارید؛ مراقبه‌های هدایت شده را برای محافظت از خود، بررسی کنید. می‌توانید مراقبه‌های هدایت‌شده را در برنامه‌های تمرکز حواس، YouTube و وب‌سایت‌های معنوی پیدا کنید.

تجسم انرزی مثبت

تجسم انرزی مثبت

 

۳. فضای خود را شلوغ کنید.

مناطقی را که در آن زمان می‌گذرانید، مرتب کنید؛ تا انرژی آشفته را کاهش دهید. محیط فیزیکی ما، بر احساس درونی ما تأثیر می‌گذارد. و منعکس کنندهٔ آن است؛ بنابراین، زندگی (یا کار)، در یک فضای نامرتب، ممکن است در واقع به استرس شما کمک کند. و انرژی شما را تخلیه کند. برای تقویت سریع شفافیت ذهنی و انرژی مثبت، روی مناطقی که زمان زیادی را در آن‌ها صرف می‌کنید، کار کنید .

سعی کنید در خانه یک پناهگاه منظم و راحت برای خود ایجاد کنید. حتی اگر روز کاری پرمشغله‌ای را پشت سر گذاشته‌اید؛ دانستن اینکه پناهگاهی برای رفتن به خانه دارید، می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

 

۴. فضایی را به فعالیت‌های آرامش بخش اختصاص دهید.

با ایجاد فضای فیزیکی برای آرامش در زندگی خود، مثبت اندیشی را ارتقا دهید. به نقاطی در خانه خود فکر کنید که در آن بیشترین احساس آرامش و انرژی مثبت را دارید؛ اتاق خواب، آشپزخانه یا هر جای دیگر. مواردی مانند شمع‌های معطر، پتوهای نرم یا بالش‌های راحت را به این فضا اضافه کنید؛ تا احساس آرامش و خشنودی بیشتری داشته باشید. چه روز خوبی را سپری کنید و چه بد؛ مدتی را در این فضا بگذرانید تا انرژی مثبت خود را دوباره شارژ کنید.

این فضا را با رنگ‌هایی پر کنید که واقعاً دوست دارید؛ مثلاً بنفش روشن، چه قرمز تیره یا سبز آرام بخش.

یک گیاه گلدانی یا گلدان گل را به پناهگاه مخصوص خود اضافه کنید؛ تا جلوه خاصی به آن ببخشید.

 

۵. برای شارژ مجدد به خود فرصت دهید.

زمانی را برای استراحت اختصاص دهید تا انرژی خود را دوباره بازیابی کنید. به یاد داشته باشید که زندگی یک سفر است؛ نه یک مسابقه. اگر تمام سیلندرها را 24/7، بدون صرف زمان کافی برای سوخت گیری، به کار بگیرید، انرژی خود را تخلیه خواهید کرد. به خودتان اجازه دهید در مواقع نیاز استراحت کنید! اینکه هر چند وقت یکبار نیاز به استراحت دارید (و اینکه این وقفه‌ها شامل چه مواردی می‌شوند)؛ برای هرکسی متفاوت است. بنابراین، به دنبال مواردی باشید که برای شما مفید است.

به عنوان مثال، برای جلوگیری از فرسودگی شغلی، ۵ تا ۱۰ دقیقه در طول روز کاری خود استراحت کنید. حتی یک پیاده روی سریع در اطراف ساختمان یا بلوک می‌تواند کمک کند!

در تعطیلات آخر هفته، زمان بیشتری را به استراحت اختصاص دهید. حتما به نیازهای خود احترام بگذارید. یک برون‌گرا، ممکن است پس از گذراندن وقت با دیگران، احساس شارژ مجدد کند؛ اما درونگراها ممکن است نیاز داشته باشند مدتی را به تنهایی بگذرانند؛ تا احساس شادابی کامل داشته باشند.

استراحت

استراحت

 

۶. شکرگزاری را تمرین کنید.

تمرکز بر چیزی که برای آن سپاسگزار هستید می‌تواند انرژی را تغییر داده و از آن محافظت کند. وقتی در موقعیتی قرار می‌گیرید که احساس ناراحتی می‌کنید، تمرکز بر روی نکات منفی آسان است؛ تا زمانی که کاملاً شما را تخلیه کند. تمرین قدردانی، یک ابزار قدرتمند برای مبارزه با منفی گرایی است. و شما می‌توانید آن را در هر جایی انجام دهید! زمانی که احساس می‌کنید پرانرژی هستید؛ از آن استفاده کنید تا عادت به تهیه لیست‌های سپاسگزاری کنید.

نشان دادن مهربانی و قدردانی نیز مفید است. به خصوص در موقعیت‌های گروهی که در کنار افراد زیادی هستید (مانند مدرسه یا محل کار).

 

۷. احساسات خود را تنظیم کنید.

احساسات خود را زیر نظر داشته باشید. و به جای اینکه آن‌ها را پایین بیاورید، به آن‌ها احترام بگذارید. سرکوب اضطراب آسان است تا بتوانید روز خود را با قدرت بگذرانید (مخصوصا زمانی که سر کار هستید). با این حال، به خاطر داشته باشید که استرس ذهنی، در نهایت به روش‌های فیزیکی ظاهر می‌شود. نادیده گرفتن نیازهای عاطفی خود، در نهایت انرژی شما را از بین می‌برد. و باعث می‌شود کاملاً خسته شوید. اگر دائماً احساس خستگی و تحریک پذیری دارید؛ یا به طور کلی گیج هستید؛ وقت آن رسیده که فشار خود را کاهش دهید. برای پردازش احساسات خود به روشی سالم، این موارد را امتحان کنید:یادگیری مدیتیشن، انجام تمرینات تنفسی،انجام سرگرمی‌های اوقات فراغت، نوشتن در یک مجله.

 

۸. دوباره با طبیعت ارتباط برقرار کنید.

زمانی را در فضای باز بگذرانید تا از قدرت شفابخش مادر طبیعت بهره ببرید. بازدید از جنگل‌ها، پارک‌ها، باغ‌ها، سواحل و دیگر مکان‌های طبیعی زیبا، می‌تواند برای شما، هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی، بسیار مفید باشد. مطالعات نشان می‌دهد که گذراندن وقت در فضای باز، می‌تواند استرس را کاهش دهد. خلق و خوی شما را تقویت کند. انرژی را دوباره برگرداند. و حتی همدلی را بهبود بخشد. از این فعالیت‌ها استفاده کنید: چادر زدن، پیاده روی، بازدید از پارک‌های دولتی، زدن به ساحل، دوچرخه سواری، پیاده روی یا دویدن.

 

۹. مرزها را تعیین کنید.

در زمانی که احساس می‌کنید بیش از حد فشار می‌آورید، سعی کنید خود را ابراز کنید و نه بگویید. خیلی آسان است که خود را بیش از حد افزایش دهید؛ چه در محل کار، چه در روابطتان، در مدرسه یا همه موارد فوق. به جای موافقت با آن پروژه اضافی یا مشارکت اجتماعی، واقعاً به این فکر کنید که چه کاری انجام می‌دهید. و پهنای باند را برای چه کاری دارید. برای صرفه جویی در انرژی گرانبها، تعیین حد و مرز و «نه» گفتن، کاملاً بی اشکال است.

قبل از انجام کاری جدید، به احساس خود توجه کنید. آیا واقعاً شما را هیجان زده می‌کند؛ یا فقط با فکر کردن به آن احساس استرس می‌کنید؟

وقتی با افراد سمی یا همکاران منفی سر و کار دارید؛ به یاد داشته باشید که «نه» یک جمله کامل است. و نیازی نیست خودتان را توضیح دهید.

سعی کنید از درگیر شدن در درام اداری اجتناب کنید. و  گذران وقت خود را با همکاران منفی، محدود کنید.

 

۱۰. برنامه خود را کنترل کنید.

روی مهارت‌های مدیریت زمان کار کنید تا از پخش شدن بیش از حد خود جلوگیری کنید. اگر معمولاً خود را بیش از حد طولانی می‌کنید؛ یا اگر همیشه به نظر می‌رسد که ساعات کافی در روز وجود ندارد؛ سازمان‌دهی برنامه، می‌تواند کمک کند. تمام وظایف خود را روی کاغذ بیاورید (یا از یک برنامه مدیریت زمان استفاده کنید) و برای هر کار در لیست کارهای، خود بازه‌های زمانی مشخصی در نظر بگیرید. همانطور که در حال ایجاد برنامه خود هستید، به یاد داشته باشید:

۱. مهمترین کارها را اولویت بندی کنید.

۲. زمان را برای کار متمرکز محدود کنید.

۳. جلسات کاری را به ساعات خاصی از روز محدود کنید.

۴. وقفه‌های منظم را در روال خود ایجاد کنید.

۵. ۷-۹ ساعت را در روز به خواب اختصاص دهید.

 

۱۱. حواس پرتی را محدود کنید.

سعی کنید وقفه‌ها را کنترل کنید تا بتوانید روی کارهای مهم تمرکز کنید. حواس پرتی می‌تواند انرژی ذهنی شما را به خصوص در محل کار، تخلیه کند. و در حالی که انجام چند کار ابزاری عالی است. اعلان‌های ایمیل، پیام‌های فوری، جلسات و تماس‌های تلفنی معمولاً بیشتر خسته‌کننده است تا سازنده. برای اینکه انرژی خود را بالا نگه دارید و واقعاً کارها را انجام دهید، اقداماتی را برای کاهش نویز در پس‌زمینه انجام دهید. چیزهایی مانند:

زمان را در برنامه خود ببندید تا در یک زمان روی یک چیز کار کنید.

وضعیت Slack خود را روی «مزاحم نشوید» یا «حالت سر به پایین» تنظیم کنید.

برگه ها، پنجره‌ها و برنامه‌های مرورگر را که استفاده نمی کنید، ببندید.

گوشی خود را سایلنت کنید یا آن را در کشوی میز خود قرار دهید تا از دید خارج شود.

 

۱۲. اعلآن‌های خود را خاموش کنید.

خاموش کردن اعلان‌ها

خاموش کردن اعلان‌ها

 

فناوری می‌تواند انرژی شما را به سرعت تخلیه کند. بنابراین سعی کنید گاهی اوقات برق را از برق بکشید. دستگاه‌ها به شما اجازه می‌دهند کارهای خلاقانه و سازنده زیادی انجام دهید؛ اما همچنین می‌توانند تمرکز شما را بدزدند. و انرژی بیشتری از آنچه تصور می‌کنید، طلب کنند. قطع کامل فناوری، به مدت یک ساعت (یا بیشتر) در هفته، می‌تواند مفید باشد؛ اما اگر نمی‌توانید به طور کامل اتصال را قطع کنید؛ سعی کنید تنظیمات اعلان خود را تغییر دهید تا بتوانید آنچه را که می‌بینید (و زمان را) کنترل کنید.

اگر برنامه‌هایی مانند اینستاگرام، اسنپ چت، تیک تاک و توییتر، بیشتر شما را خسته می‌کنند؛ سعی کنید سم زدایی دیجیتال را از رسانه‌های اجتماعی امتحان کنید.

 

۱۳. زمان خود را صرف افراد منفی نکنید.

سعی کنید از افرادی که وقت و انرژی شما را تلف می‌کنند، مطالبه نکنید. اگر بعد از گذراندن وقت با کسی یا بودن در کنار یک همکار خاص، احساس خستگی می‌کنید؛ ممکن است آن شخص انرژی شما را تخلیه کند. گاهی اوقات از افرادی مانند این، به عنوان خون آشام‌های انرژی یاد می‌شود. برای مقابله با خون آشام‌های انرژی ، سعی کنید قرار گرفتن در معرض آن‌ها را محدود کنید؛ یا به طور کامل از آن‌ها دوری کنید. مراقب افرادی باشید که:

فقط در مورد خودشان صحبت می‌کنند.

هیچ علاقه‌ای به دیگران نشان نمی‌دهند.

درگیر درام دائمی هستند.

باید در مرکز توجه قرار گیرند.

چسبنده یا حسود هستند.

 

۱۴. رژیم غذایی سالم داشته باشید.

غذای مغذی، سوخت موردنیاز برای گذراندن روزتان را فراهم می‌کند. تعادل سالم چربی‌ها، پروتئین‌ها، فیبر بالا و کربوهیدرات‌ها را هدف قرار دهید. از میوه‌ها و سبزیجات تازه، فراوان استفاده کنید. و سعی کنید از غذاهای فرآوری شده با قندهای افزوده مانند دونات و آب نبات، اجتناب کنید؛ زیرا هضم آن‌ها سخت‌تر است. خوردن ۶-۵ وعده غذایی کوچک‌تر (به جای 3 وعده غذایی بزرگ) را در نظر بگیرید؛ تا انرژی خود را در طول روز حفظ کنید.

به یاد داشته باشید که برای هیدراته ماندن نیز مقدار زیادی آب بنوشید! کم آبی بدن می‌تواند باعث ایجاد احساس خستگی مفرط شود.

مصرف کافئین و نوشیدنی‌های انرژی زا را محدود کنید تا دچار تصادف نشوید. از مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین (حدود ۴ فنجان قهوه) در روز خودداری کنید. و بعد از ناهار از مصرف کافئین خودداری کنید؛ زیرا می‌تواند خواب شما را مختل کند.

منبع: تیم محتوای آی خونه دار

از محصولات ما دیدن نمایید

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من