دسته‌بندی نشده

خواص میوه خشک

خواص میوه خشک


خشک کردن میوه به شما این امکان رو میده که میوه‌های تازه رو مدت بیشتری نگهداری کنین. بیاین چیزای بیشتری درباره خواص میوه خشک بدونیم.

خواص میوه خشک


میوه‌های خشک بسیار سالم هستند. قندهای طبیعی موجود در این غذاها انرژی ما را برای کل روز افزایش می‌دهند و فیبر زیادی که دارند، برای عملکرد صحیح روده بسیار مفید است. بیایید روند خشک کردن میوه‌ها و تمام فوایدی که این غذاهای خاص برای بدن ما دارند را بدانیم!

میوه‌های خشک چیست و چگونه تولید می‌شوندکم آبی یک روش شگفت‌انگیز برای حفظ خواص میوه‌های تازه و رساندن فوایدشان به بدن است. میوه خشک ترکیبی مشابه میوه تازه دارد و حاوی همان مواد مغذی میوه تازه است. تنها تفاوت آن این است که به دلیل فرآیند کم آبی که طی می‌کند، آب ندارد. رایج‌ترین انواع میوه‌های خشک عبارتند از کشمش، خرما، آلو، موز، گوجی بری، آناناس، انجیر، کیوی، سیب و زردآلو


. سیب سرشار از پتاسیم، آهن، فسفر، ویتامین C و کلسیم است.
زردآلو حاوی فیبر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر و کاروتن است.
موز سرشار از پتاسیم فسفر، کلسیم، منیزیم، ویتامین‌های A، B و C است.
کشمش سرشار از املاح معدنی (پتاسیم، فسفر، منیزیم، کلسیم، فلوئور)، ویتامین‌های A، B1، B2، C، قندها (گلوکز و فروکتوز) و فیبر است.
خرما سرشار از ویتامین، پتاسیم، منیزیم، فسفر و قند است.
توت فرنگی مانند هلو و گیلاس خشک حاوی ویتامین C و پتاسیم است.
• گوجی بری و زغال اخته حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان متعلق به خانواده پلی فنول‌ها و آنتوسیانین‌ها هستند.
آلو سرشار از فیبر، پتاسیم، روی، منیزیم، ویتامین A و بتاکاروتن است.
انجیر خاصیت تسکین دهنده و ملین دارد. آن‌ها برای وگان‌ها و گیاهخواران عالی هستند.

خواص میوه‌ خشکبه عبارتی این نوع غذا منبع خوبی از انرژی است و نشان‌دهنده یک میان وعده سالم است. با این حال، مقدار کالری و مواد مغذی آن زیاد است. بنابراین، نباید میوه خشک زیاد مصرف کنید. مصرف 30 گرم در روز مقدار مناسبی است. این ماده غذایی حاوی تقریباً همان مقدار میوه تازه است، اما به دلیل فرآیند کم‌آبی، کمی‌ کمتر است. به عنوان مثال، ویتامین C بسیار کمتر است، در حالی که نمک‌های معدنی، فولات و سایر ویتامین‌ها بدون تغییر هستند.
بنابراین می‌توان گفت که میوه‌های خشک یکی از بهترین جایگزین‌ها برای محصولات تازه هستند. نه تنها به دلیل داشتن پتاسیم و فنل، بلکه به دلیل محتوای بالای فیبر آن‌ها. علاوه بر این، پلی فنول‌های آن‌ها به طور مثبت بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارد. در نتیجه می‌توانید با آن‌ها از بیماری‌های قلبی محافظت کنید.

خواص میوه خشک و دیابت

خواص میوه خشک و دیابت
آیا میوه‌های خشک می‌توانند برای مدیریت قند خون مفید باشند؟

محققان خواص میوه‌ خشک و تأثیر آن‌ها بر افزایش قند خون را در مقایسه با سایر کربوهیدرات‌ها بررسی کردند. میوه‌ها به طور گسترده‌ای برای دستیابی به ثبات در سلامتی به دلیل اثرات آنتی‌اکسیدانی بالا توصیه می‌شوند. میوه‌ها سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند که برای تضمین حمایت کافی برای رشد، ترمیم، سم‌زدایی و تقویت ایمنی مورد نیاز، برای ثبات و طول عمر ضروری هستند.

غذاهایی مانند برنج، نان سفید، بیشتر غلات، سیب زمینی، ماکارونی، لوبیا، عدس و دانه جو همگی سرشار از کربوهیدرات هستند. هنگامی‌ که این کربوهیدرات‌ها در بدن هضم می‌شوند، بدن آن‌ها را به عنوان گلوکز پردازش می‌کند. میوه‌ها نیز حاوی کربوهیدرات هستند، اما وقتی هضم می‌شوند محصول نهایی فروکتوز است. گلوکز و فروکتوز هر دو اشکال مختلفی از قند هستند که در خون جذب می‌شوند.

کربوهیدرات‌ها سطح قند خون را سریع‌تر از سایر منابع غذایی افزایش می‌دهند.

سرعت آزاد شدن اشکال مختلف قند در خون، تعیین کننده سرعت افزایش قند خون است. این اساس اکثر بیماری‌های مرتبط با قند از جمله دیابت، چاقی، بیماری کوشینگ، شرایط مقاوم به انسولین و سایر عدم تعادل‌های متابولیک را تشکیل می‌دهد. این پاسخ، که پاسخ شاخص گلیسمی‌نامیده می‌شود، راهی برای توضیح چگونگی تاثیر منابع مختلف کربوهیدرات‌ها بر سطح قند خون است.

مطالعات نشان داده‌اند که برخی از کربوهیدرات‌هایی که دارای شاخص گلیسمی ‌بالایی هستند، قند خون را سریع‌تر از سایر منابع غذایی افزایش می‌دهند. غذاهایی مانند سیب‌زمینی، نان سفید و برنج ممکن است قند خون را سریع‌تر از جو، لوبیا یا ماکارونی افزایش دهند. زیرا آهسته‌تر هضم می‌شوند و منجر به افزایش تدریجی قند خون و تقاضای کمتر انسولین می‌شوند. همچنین مشخص شده است که میوه‌های تازه قند خون را به اندازه سایر کربوهیدرات‌ها افزایش نمی‌دهند.

در یک بررسی برخی از شرکت کنندگان نان سفید را با میوه‌های خشک دریافت کردند، در حالی که برخی فقط میوه‌های خشک دریافت کردند. میوه‌های خشک با افزایش قند خون پایین تر همراه بودند.

این مطالعه نشان داد که افرادی که نان سفید را با میوه‌های خشک مصرف می‌کردند، میزان افزایش قند خون (پاسخ گلیسمی‌پایین) و افزایش قند خون بعد از غذا (پاسخ گلیسمی‌ پس از غذا) کمتری داشتند. تصور می‌شد که این به دلیل توانایی فروکتوز (قند موجود در میوه‌های خشک) برای جابجایی ساکارز (قند موجود در نان سفید) در مسیر گوارش باشد، بر خلاف آن‌هایی که نان سفید را به تنهایی دریافت می‌کردند که افزایش قند خون را نشان می‌دادند. آن‌هایی که میوه‌های خشک را به تنهایی مصرف می‌کردند، افزایش قند خون بسیار کمتری داشتند (شاخص گلیسمی‌پایین تر).

این مطالعه نشان داد که میوه‌های خشک واکنش قند خون را هنگامی ‌که در ترکیب نان سفید مصرف می‌شوند کاهش می‌دهند و ممکن است به دلیل توانایی آن‌ها در کاهش افزایش قند خون، برای افرادی که مبتلا به دیابت و شرایط مقاومت به انسولین هستند، یک مزیت بسیار امیدوارکننده باشد. میوه‌های خشک حتی زمانی که با کربوهیدرات‌های دیگر مصرف می‌شوند از افزایش قند خون جلوگیری می‌کنند و همچنین مشخص شد که در کنترل افزایش قند خون بعد از غذا نیز بسیار مفید هستند.

خواص میوه خشک و بارداری

خواص میوه خشک
میوه خشک و بارداری

میوه‌‌های خشک در سه ماهه اول بارداری

خوردن میوه‌های خشک در اوایل بارداری برای بدن شما بسیار مهم و مفید است. خوردن میوه‌های خشک در گذشته با تولد نوزادان باهوش همراه بوده است.

میوه‌های خشک در سه ماهه دوم بارداری

مصرف متعادل میوه‌های خشک راهی است که باید در سه ماهه دوم بارداری خود طی کنید. این کار یک بارداری بدون عارضه را تضمین می‌کند.

میوه‌های خشک در سه ماهه سوم بارداری

جای تعجب نیست که باید در سه ماهه سوم نیز میوه‌های خشک مصرف کرد. گفته می‌شود که گردو به ویژه به زنان باردار کمک زیادی می‌کند. آن‌ها تولید ملاتونین را تنظیم می‌کنند و در نتیجه خواب را تحریک می‌کنند و در طول این دوره چالش برانگیز استراحت بسیار مورد نیاز را برای مادر فراهم می‌کنند.

خواص میوه خشک برای کودکان

خواص میوه خشک

میوه‌های خشک و آجیل به عنوان منبع تغذیه نامیده می‌شوند. زیرا سرشار از ویتامین‌های ضروری، مواد معدنی، چربی‌های سالم، آنتی اکسیدان‌ها و فیبرهای غذایی هستند. هنگامی‌ که در رژیم غذایی کودک شما گنجانده شود، می‌تواند نقش حیاتی در تقویت سیستم ایمنی داشته باشد.

میوه‌های خشک را چه زمانی و چگونه به کودکان بدهیم؟

میوه‌های خشک و آجیل را می‌توان در حدود 7 تا 9 ماهگی کودک به رژیم غذایی او اضافه کرد. اما باید به صورت خمیر یا پودر انجام شود تا از خطر خفگی جلوگیری شود. میوه‌های خشک شده مانند خرما، آلو و زردآلو را می‌توان قبل از دادن به عنوان میان وعده برای کودکان نوپا به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد. پس از پنج سالگی می‌توان به کودکان میوه خشک کامل و آجیل داد. با این حال، همچنان توصیه می‌شود که مراقب آن‌ها باشید تا مطمئن شوید که آن‌ها را خوب می‌جوند.

برای کودکان بزرگ‌تر از پنج سال، اینها یک میان وعده سریع و سالم است. آجیل خام، بو داده خشک و بدون نمک سالم‌ترین آجیل‌ها هستند و بهتر است از آجیل و میوه‌های خشک با نمک یا شکر اضافه شده خودداری کنید.

همچنین، هنگامی ‌که آجیل را به رژیم غذایی کودک خود اضافه می‌کنید، باید احتمالات آلرژی‌هایی را نیز در نظر بگیرید که ممکن است فرزندتان به آن‌ها واکنش نشان دهد. بنابراین مراقب آن باشید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک مشورت کنید.

خواص میوه خشک برای ورزشکاران

خواص میوه خشک

میوه‌های خشک همیشه به خاطر فواید تغذیه‌ای‌ شناخته می‌شوند. چرا که سرشار از انرژی و فیبر هستند که برای ورزشکاران ارزشمند است.

میوه به عنوان منبع فوری انرژی

برای جلوگیری از احساس خستگی و بهبودی بعد از ورزش، به خوردن میوه خشک فکر کنید. در واقع کربوهیدرات‌ها سوخت ورزشکاران هستند. خوردن میوه‌های خشک یک راه عالی برای هر فردی است که ورزش می‌کند تا فوراً انرژی کافی را از طریق آن‌ها دریافت کند و سطح انرژی را بالا نگه دارد.

میوه‌های خشک شده مانند زردآلو، انجیر و کشمش عمدتاً از کربوهیدرات‌ها (قندهای طبیعی) تشکیل شده اند. همچنین دارای فیبر بالایی هستند که هضم را آسان می‌کند. بنابراین آن‌ها منبع خوبی از انرژی در طول یک سانس کامل هستند. همچنین باید به محتوای بالای ویتامین B آن‌ها اشاره کرد که به انرژی شما کمک می‌کند تا به عضلات شما راه پیدا کند.

مهمترین توصیه‌ای که باید به کار ببرید: قندهای دیرهضم بهتر است قبل از ورزش مصرف شوند. زیرا انرژی ذخیره می‌کنند. در همین حال، قندهای زودهضم باید در حین ورزش مصرف شوند. زیرا آن‌ها به سرعت ذخایر انرژی شما را افزایش می‌دهند. اگر قبل از شروع ورزش قندهای زودهضم بخورید بدون اینکه آن‌ها را با قندهای دیرهضم ترکیب کنید، بدن شما انرژی را خیلی سریع می‌سوزاند و بعید است که انرژی لازم برای تکمیل سانس خود را داشته باشید. بنابراین بهترین راه برای بهره مندی از هر دو اثر این است که آجیل و میوه‌های خشک را با هم مخلوط کنید.

چه نوع میوه و آجیل دیگری را باید بخورید؟

بدیهی است که مقدار میوه و آجیل که یک فرد باید مصرف کند به متابولیسم آن‌ها بستگی دارد. هرچه متابولیسم بالاتر باشد، انرژی بیشتری تبدیل می‌شود. برای بهره مندی از انرژی دریافتی، مقدار توصیه شده میوه خشک و آجیل بین 30 تا 50 گرم بسته به فرد است.

مضرات میوه خشک

بدون شک درست است که خواص میوه‌ خشک برای سلامتی و تناسب اندام بسیار زیاد است و مقدار کافی پروتئین و ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند، اما اگر وعده‌های غذایی خود را کنترل نکنید، ممکن است اثرات نامطلوبی بر بدن شما داشته باشند. استفاده بیشتر از میوه‌های خشک در زندگی روزمره می‌تواند مشکلات زیادی از جمله مشکلات گوارشی ایجاد کند.

همانطور که می‌دانیم میوه‌های خشک حاوی مقدار زیادی فیبر هستند. ما به فیبر در رژیم غذایی خود برای بهبود منظم و ارتقای سلامت روده نیاز داریم، اما فیبر بیش از حد روده شما را آزار می‌دهد، به خصوص اگر به طور معمول غذاهای پرفیبر مصرف نکنید. میوه‌های خشک نیز ممکن است باعث مشکل گاز شوند. یکی دیگر از مضرات مصرف افراطی میوه خشک این است که ممکن است منجر به افزایش وزن شود.

پوسیدگی دندان نیز یکی از مشکلات عمده ناشی از مصرف افراطی میوه‌های خشک است. برخی از میوه‌های خشک با شکر اضافی پوشانده می‌شوند تا سطح رطوبت را تا حد ممکن حفظ کنند تا به یکدیگر نچسبند. همانطور که همه می‌دانیم شکر یکی از منابع اصلی پوسیدگی دندان است. غذاهای چسبنده مانند میوه‌های خشک، مخصوصاً به دلیل چسبیدن به دندان‌ها مضر هستند. بنابراین باید آب بنوشیم یا پس از مصرف میوه‌های خشک در اسرع وقت مسواک بزنیم. این به دلیل آن میوه‌های خشکی است که بیش از حد با شکر اضافی پوشانده شده اند. اما شما می‌توانید بهترین و سالم‌ترین میوه‌های خشک را از فروشگاه آی خونه دار تهیه کنید. چرا که بدون هیچ گونه افزودنی هستند.

منبع: تیم محتوای آی خونه دار

از محصولات ما دیدن نمایید

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من